Hüseyin Gökçe’nin haberine göre halen fatura ve fiş gibi belgeleri düzenlemeyenlere, tutarın yüzde 10’u kadar ve en az 3 bin 400 lira özel usulsüzlük cezası uygulanıyor.

Alıcının vergi mükellefi olmaması durumunda ise bu ceza oranı 1/5 olarak uygulanıyor.

YENİ CEZA DÜZENLEMELERİ

Yeni düzenlemede, belge düzenleme yükümlülüğüne uymayan hem alıcılar hem de satıcılar için getirilen cezaların artırılması öngörülüyor. Satıcılar için, belge düzenleme ihlali durumunda birinci tespitte ceza miktarı en az 30 bin lira olarak belirlenmiş durumda. Satış tutarı yüksekse, düzenlenmeyen tutarın yüzde 30'u kadar özel usulsüzlük cezası uygulanacak.

Yeni Çağda yer alan habere göre; Öte yandan, alıcılar için ise 5 gün içinde belge düzenlenmemesini Gelir İdaresi Başkanlığı'na bildirilmesi durumunda cezadan kurtulma imkanı bulunuyor.

AĞIR CEZALAR KESİLECEK

Şirketler, satışları şirket hesabı yerine ailesi veya başkasının IBAN hesaplarına havale yaparak tahsil ederse ağır cezalarla  karşılaşacak. Her iki kesime de işleme konu tutarın yüzde 10’u kadar ayrı ayrı özel usulsüzlük cezası kesilecek. Bu ceza asgari 30 bin lira ile azami 20 milyon lira arasında olacak.

90 BİN LİRAYA KADAR CEZA

Başkasına ait POS cihazını kullananlar ile POS cihazını başkasına kullandıranlar da ağır yaptırımlarla karşılaşacak. Mükellefiyet türüne göre her iki tarafa da 22 bin liradan başlayıp 90 bin liraya kadar çıkan miktarda özel usulsüzlük cezası kesilmesi planlanıyor.

Kaynak: istiklal.com.tr