ATEŞKES ÇAĞRISI YAPTILAR

Danimarka'nın Kopenhag Üniversitesi'nde, öğrenciler Sosyal Bilimler Fakültesi'nin bahçesine yaklaşık 45 çadır kurarak Filistin için dayanışma gösterisi yaptı. Göstericiler, çadırların yanına "İnsan Hakları?" ve "Derhal Ateşkes" yazılı pankartlar astı.

A W198726 02

FİNLANDİYA'DA FİLİSTİN'E DESTEK

Benzer bir protesto Finlandiya'da da gerçekleştirildi. Filistin'e destek veren bir grup, Helsinki Üniversitesi'nin ana kampüsünün önüne çadır kampı kurdu. Göstericiler, üniversitenin İsrail ile tüm akademik ilişkilerini kesmesini talep etti ve eylemlerini bu hedef gerçekleşene kadar sürdüreceklerini duyurdu. Öğrenciler ayrıca, üniversitenin İsrail üniversiteleriyle öğrenci değişim programlarını ve araştırma iş birliklerini iptal etmesini istiyor.

A W198726 01

Protestocular, İsrail üniversitelerinin Gazze'deki şiddet olaylarına katkı sağladığını iddia ederek, Tel Aviv Üniversitesi ve Kudüs İbrani Üniversitesi'nin İsrail Savunma Kuvvetleri ile iş birliği yaparak Gazze'de kullanılan silah teknolojilerinin geliştirilmesinde ve askeri personelin eğitilmesinde rol oynadığını ifade ettiler.

Kaynak: İHA