31 Mart Yerel Seçimleri dünya basınında büyük yankı uyandırdı. CHP'nin 47 yıl sonra Türkiye genelinde birinci parti konumuna gelmesi, AK Parti'nin ise 22 yıl sonra ilk kez seçim kaybetmesi gündem oldu.

Financial Times gazetesi, 31 Mart'ta yeniden İstanbul Büyükşehir Belediye (İBB) Başkanlığı'nı kazanan Ekrem İmamoğlu'nun makam odasında dua ettirmesini manşetine taşıdı.

İmamoğlu'yla ilgili dikkat çeken bir haber yayımlayan Financial Times, İmamoğlu'nun Türkiye'deki muhalefet açısından hayati bir öneme sahip olduğunu vurgulayarak, İmamoğlu için "Karizmatik ve daha yumuşak bir dindar" ifadelerini kullandı.

"CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN'IN EN BÜYÜK RAKİBİ"

Yayımlanan haberde İmamoğlu'nun yerel seçimleri kazanmasıyla birlikte Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın karşısındaki en büyük rakip olduğunun altı çizilirken, muhalefet açısından ise hayati öneme sahip bir kişi olduğuna dikkat çekildi.

''KARİZMATİK VE DAHA YUMUŞAK BİR DİNDAR''

''Karizmatik ve daha yumuşak bir dindar'' olarak nitelendirildiği analizde ayrıca İmamoğlu'nun bu mizacının, laik ideoloji üzerine kurulu olan CHP'nin dışarıdan oy almasını sağladığı belirtildi.

İMAMOĞLU FINANCIAL TIMES'A AÇIKLAMA YAPMIŞTI

İmamoğlu'nun Financial Times'a yaptığı "ben gerçekten Türkiye Cumhuriyeti'nin laik düzende, demokratik düzende ve bu çeşitlilikle yüzyıllarca var olmasını istiyorum" açıklamasına ithafen gazete İmamoğlu hakkında, "Masasında hem önemli bir Atatürk konuşması olan Nutuk hem de Kur'an sergileniyor" satırlarını düştü.

Kaynak: HABER MERKEZİ