Doğu Kudüs sakinlerinden Semih Derviş, Filistin resmi haber ajansı WAFA'ya yaptığı açıklamada, bu kararın ardından 30 kişilik ailesiyle birlikte yaklaşık 400 metrekarelik 3 evlerinin de el konulacağını belirtti.

Derviş, İsrail mahkemelerinde yaklaşık 20 yıldır verdikleri mücadele sonucunda topraklarını ve üzerindeki evleri kaybettiklerini ifade etti. İsrail makamlarının, el konulan arazide yeni Yahudi işgal birimlerini inşa etmeyi ve yol açmayı planladığına dikkat çeken Derviş, bu kararın ardından evlerinden zorla çıkarılmayı beklediklerini dile getirdi.

Derviş ayrıca, 242 dönümlük arazilerinin 30 Ağustos 1970'te İsrail tarafından el konulduğunu ve bugüne kadar ellerinde kalan 14 dönümün de şimdi alınacağını belirtti. İsrail mahkemesinin, kararı kabul etmedikleri gerekçesiyle kendisini 20 bin şekel para cezasına mahkum ettiğini de sözlerine ekledi.

Bu karar, bölgedeki gerginliği artırabilecek ve Filistinliler ile İsrail arasındaki anlaşmazlığı daha da derinleştirebilecek nitelikte görünüyor. Bu tür kararlar, barış ve istikrar arayışlarına zarar vererek bölgedeki gerilimi tırmandırabilir.

Editör: Ali Özgür UZUN