Filistin Dışişleri Bakanı Riyad al-Maliki, Birleşmiş Milletler (BM) İnsan Hakları Konseyi'nin 55. Oturumu çerçevesinde Cenevre'ye geldi ve burada önemli değerlendirmelerde bulundu.

Maliki, özellikle İsrail'in Gazze'ye yönelik saldırılarına dikkat çekerek, sivillerin öldürülmesine karşı olduklarını vurguladı. Ayrıca, rehinelerin serbest bırakılması, uzun süre İsrail hapishanelerinde kalmış Filistinli mahkumların serbest bırakılması ve ateşkes konularına olumlu yaklaşacaklarını ifade etti. Maliki, rehinelerin serbest bırakılmasının ateşkes anlamına gelebileceğini belirtti.

Maliki, Gazze'ye insani yardım girişinin mümkün olabilmesi için sağlanabilecek ateşkesin önemini vurgulayarak, bunun Gazze'nin yeniden inşası için bir fırsat olacağını dile getirdi. Ayrıca, ABD, Katar, Mısır ve İsrail arasında devam eden müzakerelerin sonuç verebileceğini ve ateşkesin en kısa sürede uygulanabileceğini ifade etti.

Uluslararası Adalet Divanı'nın İsrail'e yönelik aldığı ihtiyati tedbir kararlarının İsrail'in yanı sıra herkes için geçerli olduğunu belirten Maliki, İsrail'in bu kararlara uymaması durumunda bedelini ödeyeceğini söyledi. İsrail'in raporunu sunduğunu ancak gerçekte bu tedbirlere uymadığını dile getirdi.

Gelişmeleri yakından takip ettiklerini belirten Maliki, İsrail'in geçici tedbirlere uymamasının mahkeme tarafından tolere edilmeyeceğini ve kabul edilmeyeceğini belirtti.