Terör örgütü FETÖ ile mücadele aralıksız devam ediyor. Terör örgütünün yeniden yapılanma çabaları, güvenlik güçlerinin aralıksız takibiyle engelleniyor ya da çökertiliyor. Şüpheliler hem teknik hem de fiziki olarak saniye saniye izleniyor.

4 İLÇEDE EŞ ZAMANLI OPERASYON

İstanbul Kaçakçılık Suçlarıyla Mücadele Şube Müdürlüğü ve MİT tarafından, FETÖ/PDY’nin güncel kadın yapılanmasına yönelik yürütülen soruşturmada, 7 Mayıs tarihinde 4 ilçede eş zamanlı operasyonlar gerçekleştirildi. Güvenlik ve istihbarat birimlerinin ortak çalışması sonucunda 38 şüpheli gözaltına alındı.

PARA TRANSFERİ TAKİBE ALINDI

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından yürütülen soruşturma kapsamında, emniyet güçlerinin gerçekleştirdiği çalışmalarda, Anadolu'dan İstanbul'a üniversite okumak için gelen veya İstanbul’da yaşayan ve örgütle bağlantılı ailelere mensup kadın üniversite öğrencilerinin, FETÖ ile bağlantısı olmayan kişilere ev kiralatarak bu evlere yerleştikleri belirlendi. Araştırmalar sonucunda, yurt dışında yaşayan örgüt sorumlusu T.K. tarafından görevlendirilen FETÖ mensuplarının bu evlere eşya temin ettiği, aylık kira giderlerini karşıladığı ve ihtiyaçları gidermekle birlikte örgütsel faaliyetleri denetlediği ortaya çıkarıldı.

YENİ TATKTİK BELİRLENDİ

Yapılan teknik ve fiziki takipte, örgüt üyelerinin FETÖ’nün güncel yapılanma kapsamında evlerin masrafları için toplanan paraları, yeni bir taktikle sorumlulara aktardığı tespit edildi. Sözde örgüt sorumluları, paraları alacak kişilerle önceden anlaşıp kalabalık meydanlarda buluşarak "yeni karşılaşmış" gibi birbirlerine sarılıp içinde paraların bulunduğu poşetleri verdikleri belirlendi. Polis, paraların bu yöntemle 10 saniye içerisinde el değiştirdiğini kaydetti.

14 ÇOCUK ÖRGÜT SORUMLUSUNA TESPİT EDİLDİ

Aynı soruşturma kapsamında, küçük yaştaki 14 çocuğun da aileleri tarafından FETÖ evlerine veya örgüt sorumlusuna teslim edildiği tespit edildi. Güvenlik ve istihbarat birimleri, pedagog eşliğinde bu çocukların bilgilerine başvurarak onları ailelerine teslim etti. FETÖ üyesi kadınların birbirlerine para verdikleri anlar polis kamerasına yansıdı.

Soruşturmanın geçmişine bakıldığında, FETÖ’nün örgütsel faaliyetlerine yönelik yapılan çalışmalarda, 7 Mayıs'ta kentin 4 ayrı ilçesinde önceden belirlenen adreslere operasyon düzenlenmiş ve 38 kişi yakalanmıştı. Yakalanan FETÖ/PDY üyeleri, emniyetteki işlemlerin ardından adliyeye sevk edildi ve 28'i tutuklandı. Diğer 10 örgüt mensubu ise “adli kontrol hükümleri” uygulanarak serbest bırakıldı. Üç hafta önce yapılan bu operasyonda, 41 bin 550 dolar, 1 kilogram altın ile çok sayıda örgütsel doküman ve dijital materyal ele geçirilmişti.

Kaynak: İHA