Fatih Kocamustafapaşa Mahallesi İzci Türk Sokak'ta bulunan tarihi bir yapının istinat duvarı dün gece saat 23.30 sıralarında çöktü. Binaların arasında sıkışmış ve eski bir kilise veya sarnıç olduğu iddia edilen yapının üzerine yapılan duvarın çökmesi, büyük bir paniğe sebep oldu. Duvardan kopan büyük parçalar, giriş katta bulunan bir iş yerinin bahçesine düştü. Şans eseri, bahçede kimsenin olmaması, olası bir faciayı önledi.

YETKİLİLER HIZLA OLAY YERİNE GELDİ

Olayın ardından itfaiye, polis, AFAD ve belediye ekipleri hızlıca olay yerine sevk edildi. Polis ekipleri çevrede güvenlik önlemleri alırken, AFAD ve itfaiye ekipleri detaylı incelemelerde bulundu. Çökme sonucu ölü ya da yaralı olmadığı tespit edildi.

İŞ YERİ SAHİBİ UYARIDA BULUNMUŞTU

İş yeri sahibi Ayşe Yücel, olayın ardından yaptığı açıklamada, binadan parçaların kopmakta olduğunu daha önce yetkililere bildirdiklerini söyledi. Yücel, “2021 yılından beri burada faaliyet gösteriyoruz. Tadilat sırasında duvarın çatlak olduğunu fark ettik ve durumu ilgili birimlere ilettik. Üç yıldır bu çatlağı bildiriyoruz, ancak son zamanlarda çatlak derinleşti. Büyükşehir Belediyesi’ne bildirdik, onlar da Fatih Belediyesi’ne yönlendirdi. Bugün iş yaparken duvarın patlayacağı belliydi, eğer bir saat önce orada olsaydım, altında kalacaktım. Sonra eve gittik ve duvarın çöktüğünü öğrendik” şeklinde konuştu.

Olayla ilgili soruşturma başlatılırken, çevredeki yapıların güvenliği ve istinat duvarının yeniden inşası için gerekli önlemlerin alınacağı belirtildi.

Kaynak: İHA