Kredi kartı kullanıcılarının sayısındaki artış, borç miktarlarının da yükselmesine neden oluyor. Merkez Bankası Finansal İstikrar Raporu'na göre, bireysel kredi kart borçlarının yüzde 22,9'u ödenemeyerek faize bırakıldı.

Son bir yılda bireysel kredi kartı borcu 848 milyar TL artarak 1 trilyon 433 milyar TL'ye ulaştı. Bu borcun 328 milyar TL'lik kısmı ödenemeyerek faize bırakıldı.

Sözcü gazetesinden Mehtap Özcan Ertürk'ün haberine göre, raporda, 50 bin TL ve altı limite sahip kredi kartlarında limit kullanım oranının artmaya devam ettiği görülüyor. Kredi kartı limiti 50 bin TL'ye kadar olan bireylerin limitlerinin yüzde 51.6'sı borç bakiyesine dönüşürken, daha yüksek limitli gruplarda limit kullanımı görece düşük seviyede kalıyor.

Raporda, bireylerin tüm bankalardaki toplam limit tutarına göre belirlenen limit gruplarındaki görünüm incelendiğinde, 200 bin TL ve üzeri limite sahip olan bireylerin toplam kredi kartı borçlarının yarısından fazlasına sahip olduğu görülüyor. Toplamda 8.7 milyon kişinin 171.3 milyar TL'lik kredi kartı bakiyesi bulunurken, bu tutarın 88.3 milyar TL'si borçlanılmış durumda.

Finansal koşullardaki sıkılaşma sonrası, bireysel kredi tahsili gecikmiş alacak (TGA) oranında bozulma gözlemlendiğine dikkat çeken Merkez Bankası raporunda, kredi kartı harcamalarının taksitlendirilmesi veya borcun tamamının ödenmeyerek faize bırakılmasının, özellikle borçlanma maliyetlerinin arttığı dönemlerde bireylerin temerrüt riskini artırabildiği vurgulandı.

Merkez Bankası Finansal İstikrar Raporu'na göre, Mart 2024 itibarıyla varlık yönetim şirketlerine devredilen hanehalkı batık kredi ve kredi kartı borcu 47 milyar TL'ye ulaştı. Mart 2023'te bu rakam 37 milyar TL seviyesindeydi. Bankaların, son bir yılda 10 milyar TL'yi aşan hanehalkı kredi ve kredi kartı borcunu varlık yönetim şirketlerine devretti

Kaynak: istiklal.com.tr