Namaz Müslümanlar için önemli olan ibadetleri başında geliyor. Namaz, kişi ile Allah arasındaki manevi bağı güçlendiren, ruh ile beden arasındaki dengeyi iyi bir şekilde kuran ve bundan dolayı bireyin günlük hayatını düzene sokan bir ibadettir. İslam dünyasının göz bebeği olan namaz ibadetinin en doğru şekilde yapmak her Müslüman’ın görevidir. Peki “Ezan okunurken namaz kılınır mı?” İşte bu konuda araştırılan soruların yanıtları…

EZAN OKUNURKEN NAMAZ KILINIR MI? EZAN OKUNURKEN NAMAZ KABUL OLUR MU?

Ezanı dinleyip, ezan sona erdikten sonra namaza başlamak en doğrusudur. Ezan sona ermeden namaza başlayanın namazı geçerlidir. Burada önemli olan vaktin girmesidir. Vakit girdikten hemen sonra ezan okunmadan ya da ezan okunurken kılınan namazlar geçerlidir. İslam âlemi için farz olarak buyurulan beş vakit namaz vardır. Bunların yanı sıra Cuma namazı da farz olarak kabul edilir. Sabah, öğle, ikindi, akşam ve yatsı namazı ister evde ister camide kılınabilmektedir. Namazını evde eda edenler ezanın okunmasıyla birlikte namaz için hazır olurken, ezan okunurken namaz kılınır mı sorusunu da mutlaka düşünmektedir.

KAZA NAMAZI KILINIRKEN EZAN OKUNURSA KAZA NAMAZINA DEVAM EDİLİR Mİ?

Kaza namazı kılınırken ezan okunduğunda ne yapılmalıdır, namaza devam edilmeli mi? bu soru sıkça sorulmaktadır. Kaza namaz kılarken herhangi bir vaktin ezanının okunması, kılınmakta olan kaza namazına herhangi bir zarar vermez. Vaktinde kılınamayan namazların kaza edilmesi için belirlenen bir vakit bulunmamaktadır. Kerahet vakitleri dışında her zaman kaza namazı kılınabilir. Namaz kılınamayacak olan bu vakitler Ukbe b. Âmir'in rivayet ettiği hadiste bu durumu şu şekilde açıklamıştır; "Resûlullah (s.a.s.), bize üç vakitte namaz kılmayı ve ölülerimizi defnetmeyi yasakladı: Güneşin doğmasından itibaren bir veya iki mızrak boyu yükselmesine kadar, güneşin gökyüzünde tam dik oluşundan batıya yönelmesine kadar ve güneşin sararmasından itibaren batmasına kadar." (Müslim, Müsâfirîn, 293; Ebû Dâvûd, Cenâiz, 55; Tirmizî, Cenâiz, 41).

Kaynak: istiklal.com.tr