Sosyal medya platformlarında 'Alevilerin neden bir PKK'sı olmalıydı' başlıklı yazıyla ilgili soruşturma çerçevesinde gözaltına alınan CHP'nin İBB seçim ekibinde çalışan Evren Barış Yavuz, emniyetteki işlemlerinin ardından adliyeye sevk edildi.

Yavuz'un, sosyal medyada paylaşılan bu yazıyla dikkat çekmesi ve CHP'nin İstanbul'daki seçim kampanyasında aktif rol alması üzerine hakkında soruşturma başlatılmıştı. İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı'nın yürüttüğü soruşturma çerçevesinde, İstanbul Güvenlik Şube Müdürlüğü ekipleri, Yavuz'u sabah saatlerinde gözaltına almıştı. 

'Halkı kin ve düşmanlığa tahrik veya aşağılama' ve 'suç işlemeye tahrik' suçlarından gözaltına alınan Evren Barış Yavuz, ifadesi alınmak üzere İstanbul Emniyet Müdürlüğü'ne götürülmüştü. Emniyetteki işlemlerinin ardından soruşturma kapsamında ifadesi alınmak üzere adliyeye sevk edildi.

Ayrıca, 2021 yılında Beşiktaş Belediyesi'nde görev yapan Yavuz'un, son yerel seçimlerde ise CHP'nin İstanbul'daki seçim kampanyasında aktif rol aldığı öğrenilmişti. Yavuz'un 'terör örgütü propagandası', 'halkı kin ve düşmanlığa tahrik' ve 'hakaret' suçlarından sabıka kaydı olduğu da belirlenmişti.

Kaynak: İHA