İzmir Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından yürütülen "nitelikli dolandırıcılık" soruşturması kapsamında, 70 kişi hakkında gözaltı kararı verildi. İzmir Emniyet Müdürlüğü Siber Suçlarla Mücadele Şubesi ekipleri, 4 Temmuz'da İzmir merkezli 12 ilde belirlenen adreslere eş zamanlı baskın düzenledi.

64 KİŞİ GÖZALTINA ALINDI

Operasyon sırasında 64 şüpheli gözaltına alınırken, diğer şüphelilerin yakalanması için çalışmalar devam ediyor. Baskın yapılan adreslerde çok sayıda dijital materyal ve suç unsuru ele geçirildi.

KAPORA, SİGORTA ÜCRETİ İSTİYORLAR

Şüphelilerin, sosyal medya ve internet siteleri üzerinden "evde ek iş" ve "evde paketleme işi" ilanları vererek kendileriyle iletişime geçen kişilerden "kapora ücreti", "sigorta ücreti" ve "veri ücreti" adı altında para talep ettikleri ortaya çıktı. İşlemlerin yasal göründüğüne inandırmak için sahte kurum logoları ve şirket isimleri kullandıkları, hedef kitle olarak genellikle ev kadınlarını seçtikleri belirlendi.

17 KİŞİ MAĞDUR

Zanlıların İzmir'de 17 kişiden yaklaşık 1 milyon 250 bin lira, ülke genelinde ise bine yakın kişiden toplamda 100 milyon lira haksız kazanç sağladıkları iddia edildi.

Emniyetteki işlemleri tamamlanan şüpheliler adliyeye sevk edildi.

Kaynak: AA