TÜİK haziran ayı enflasyon oranlarını açıklanmasıyla birlikte evde bakım maaşında artışa gidildi. Memur maaşlarına gelecek zamla berber evde bakım yardımına da memur maaş zammı oranında artış yapıldı. Peki “Evde bakım maaşı ne kadar oldu 2024? Evde bakım maaşı şartları nelerdir?” İşte bu soruların merak edilen yanıtları…

EVDE BAKIM MAAŞI NE KADAR OLDU TEMMUZ 2024?

Evde bakım maaşının temmuz ayında ne kadar olduğu araştırııyor. Evde bakım aylığı, şu anda 7608,77 lira olarak ödeniyor. Zamlı evde bakım maaşı açıklanan memur zammının ardından netliğe kavuştu.

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) haziran ayı enflasyonunu yüzde 1,64, yıllık enflasyonu da yüzde 71,60 olarak açıkladı. Ocak – haziran dönemi enflasyonu yüzde 24,73 olarak belirlendi. Bu ilgilere göre, SSK ve BAĞ-KUR emekli aylıklarına temmuz ayında yüzde 24,73 oranında zam yapılacak. Memur maaşları ve emekli memur aylıkları ise yüzde 19,31 oranında zamlanacak. Evde bakım maaşı 2024 Temmuz ayı yapılan zamla birlikte 9 bin 77 TL'ye ulaştı.

EVDE BAKIM MAAŞI ŞARTLARI NELERDİR?

Evde bakım maaşı, bakıma muhtaç olan kişiye bakmakla sorumlu olan kişiye ödenir. Ayrıca bu ödemenin alınabilmesi için, bakıma muhtaç kişinin gerçekten bakıma muhtaç olduğunu belgelemesi ve gelirinin asgari ücretin 3/2'sinden az olması gerekir. Evde bakım maaşı şartlarının 2024 koşulları şu şekilde sıralanmaktadır;

-          Sağlık Kurulu Raporu ile ağır engelli (%90 ve üzeri engellilik oranı) olarak belgelenmelidir.

-          Bireyin bakımını üstlenecek bir aile üyesinin olması ve bu aile üyesinin sosyal güvencesinin olmaması gerekir.

-          Bakıma muhtaç kişinin sosyal güvencenin olmamalıdır ve emeklilik maaşı almamalıdır.

-          Bir hanede yaşayan herkesin, her türlü gelirinin hanedeki kişi sayısına bölündüğünde, kişi başına düşen gelirin asgari ücretin 2/3'ünden fazla olmaması gerekiyor. 

Kaynak: istiklal.com.tr