Ev sahipleri ve kiracılar arasında sık sık yaşanan krizler arasına bir yenisi daha eklendi. Kira zammı gibi en belirgin kriz sebeplerinin yanında bu kez yeni bir belge işleri karıştırdı.

Ev sahipleri, kendilerini güvenceye almak amacıyla düzenledikleri bu belgeyi kiracılara imzalatmak istiyor. Ancak çoğu kiracı bu belgeyi imzalamak istemiyor. Durum böyle olunca, ev kiralaması yapılamıyor. Kira sözleşmesine bağlı kalmaları durumunda kirada fazla artış yapamayan ve kiracıları çıkaramayan ev sahipleri, çözümü bu belgede buldu.

BELGEYİ İMZALAMYANA EV YOK

Ev sahipleri tarafından hazırlanan ve çoğu kiracı tarafından imzalanmak istenmeyen tahliye taahhüdü, gündeme bomba gibi düştü. Ev sahipleri, kendilerini güvenceye almak amacıyla bu belgeyi imzalatmak istediklerini belirtiyorlar. Bu belgeyi imzalamayan kiracılara ise ev vermiyorlar. Söz konusu belgeyi imzalayan kiracılar, ev sahibiyle anlaşmazlığa düştüklerinde tahliye edilebiliyor.

Evrakı imzalamanın bu tür sonuçlara yol açabileceğini bilen kiracılar, bu belgeyi imzalamak istemiyor. Mülk sahibi ve kiracı arasındaki anlaşmazlıklarda tahliye taahhüdünün işleme konulması için mahkemeye başvurulması gerekiyor. Ancak uzmanlar, mahkeme sürecinin dosya yoğunluğu nedeniyle 1 ila 2 yıl sürdüğünü belirtiyor.

Kaynak: istiklal.com.tr