Eskişehir Büyükşehir Belediyesi eski Başkanı Yılmaz Büyükerşen ve dört kişi hakkında, yönetici pozisyonlarında bulundukları vakıf ve şirketler üzerinden "hizmet nedeniyle güveni kötüye kullanma" iddialarına ilişkin olarak hazırlanan iddianame Eskişehir 8. Asliye Ceza Mahkemesi tarafından kabul edilerek dava açıldı.

Eskişehir Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından hazırlanan iddianamede, Yılmaz Büyükerşen ve onun yöneticisi olduğu vakıf ve şirketlerin yöneticileri veya üyeleri olan akademisyenler Ahmet D, Erol Nezih O, Yavuz T. ve üniversite yetkilisi Çetin K. hakkında "hizmet nedeniyle güveni kötüye kullanma" ve "haksız mal edinme" suçlarından ceza talep edildi. İddianamede, suçtan zarar gören kurumların Anadolu Üniversitesi Rektörlüğü ve Kütahya Vakıflar Bölge Müdürlüğü olduğu belirtildi.

Devlet Denetleme Kurulu raporu, Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından toplanan bilgi ve belgeler ile sanıkların ifadeleri doğrultusunda oluşturulan iddianamede, Yılmaz Büyükerşen'in rektörlüğünü yaptığı Anadolu Üniversitesi bünyesinde kurduğu Eğitim, Sağlık ve Bilimsel Araştırma Çalışmaları Vakfı’nın (ESBAV) vakıf senedinde sürekli olarak başkan olarak yer aldığı, yaklaşık 20 vakıf şirketi kurduğu ve bunlardan üçü aktif olmasına rağmen 2020 yılında Anadolu Üniversitesi vakıflarına ait hisselerin satılarak üniversitenin bu şirketlerle bağının koparıldığı ifade edildi.

İddianamede, vakfın ve şirketlerden birinin, Alanya'daki otel, Marmaris'teki misafirhane, açıköğretim ofisleri ve özel eğitim kurumunun Anadolu Üniversitesinden kaynak sağlanmasına rağmen Büyükerşen ve ailesinin mülkü haline getirildiği ve rayiç bedellerin altında yapılan satışlardan vakıf şirketlerinin 876 bin 16 lira zarara uğratıldığı belirtildi. Ayrıca, Eskişehir Organize Sanayi Bölgesi'ndeki mülkün 13 milyon 500 liraya satıldığı ve bu paranın başka bir vakıf şirketindeki payı artırmak için kullanıldığı, böylelikle bir şirketin içinin boşaltılarak başka bir şirketin yüzde 50 payına ve 200 milyon liralık mal varlığına hakim olunduğu aktarıldı.

Yılmaz Büyükerşen ve Ahmet D'nin mal varlıkları incelendiğinde, mal beyanlarıyla uyumsuzluklar olduğu, Büyükerşen'in 2016'dan bu yana vakfa ait şirketlerde hisselere sahip olmasına rağmen 2012-2020 dönemlerinde herhangi bir beyanda bulunmadığı tespit edildi. İddianamede, Büyükerşen ve Ahmet D'nin "güveni kötüye kullanma" suçundan iki kez olmak üzere 1 yıldan 7 yıla kadar hapis ve 3 bin güne kadar adli para cezası, "haksız mal edinme" suçundan ise 3 yıldan 5 yıla kadar hapis ve 5 milyon liradan 10 milyon liraya kadar para cezası talep edildi. Yavuz T, Erol Nezih O. ve Çetin K. hakkında ise "güveni kötüye kullanma" suçundan 1 yıldan 7 yıla kadar hapis ve 3 bin güne kadar adli para cezası istendi.

İddianamede ayrıca, haksız edinilen malların zorla alınması ve bu değere eşit bedelin Hazine'ye ödenmesi talep edildi. Suçlamaları reddeden beş sanık, Eskişehir 8. Asliye Ceza Mahkemesi’nde yargılanacak.

Kaynak: AA