Mahkeme heyeti Mürsel Ataklı’yı 24 yıl hapis cezasına çarptırdı. Duruşmanın ardından verilen karara tepki gösteren Gülten Ataklı’nın ailesi, mahkeme heyetinin tartışmayı başlattığını belirterek, ağırlaştırılmış müebbet cezasının 24 yıla düşürüldüğünü ifade etti. Mahkemenin ardından karara itirazda bulunan Gülten Ataklı’nın ailesi, şoke edici bir kararın da Gülten Ataklı’nın 11 yaşındaki oğlunun velayetinin cinayet zanlısının ailesine verilmesi olduğunu söyledi.

Karar duruşmasının ardından konuşan Gülten Ataklı’nın kardi Hasan Hüseyin Kızılkoca, geçen yaz öldürülen Gülten Ataklı’nın erkek kardeşi olduğunu belirtti. Kardeşi cinayet masası polisi eşi tarafından planlı ve kasten tasarlanarak öldürüldüğünü söyledi. Ayrıca, ceza ile ilgili açıklanan kararda olayı kimin başlattığına dair yeterli delilin bulunmaması gerekçe gösterilerek mahkeme ağırlaştırılmış 24 yıl hapis cezasına çevirdiğini dile getirdi. Kızılkoca, adalet bekleyişinin yerle bir olduğunu ifade ederek, herkesin malum olduğu bir konuda bu kararın alınmasının Türkiye'deki kadınlar için emsal olacak bir ceza kararı alana kadar takipçisi olacaklarını belirtti.

Gülten Ataklı’nın ablası Sultan Kızılkoca da kız kardeşinin oğlunu 10 aydır göremediklerini ve mahkeme vasi olarak başvurduklarını ancak çocuğun velayetinin cinayet zanlısının ailesine verilmesine karar verildiğini ifade etti. Sultan Kızılkoca, bu durumunun kabul edilemez olduğunu ve adalet arayışlarını sürdüreceklerini belirtti.

Gülten Ataklı’nın ablası Canan Kızılkoca da sanığın cezasına indirim uygulanmasının kabul edilemeyeceğini ifade etti. İyi hal ve pişmanlık göstermemiş bir katile indirim uygulandığını dile getiren Kızılkoca, adalet arayışlarını sürdüreceklerini vurguladı.

Kaynak: İHA