Ermenistan, Filistin devletini resmen tanıdığını duyurdu. Ermenistan'ın resmi haber ajansı Armenpress tarafından yayımlanan Dışişleri Bakanlığı açıklamasında, Filistin devletinin Ermenistan tarafından resmi olarak tanındığı belirtildi.

Açıklamada, Ermenistan'ın uluslararası hukuka, halkların eşitliği, egemenliği ve barış içinde bir arada yaşaması ilkelerine bağlılığını bir kez daha teyit ettiği ve bu çerçevede Filistin devletini tanıdığı ifade edildi.

İKİ DEVLETLİ ÇÖZÜM VURGUSU

Ermenistan'ın Birleşmiş Milletler Genel Kurulunun Gazze'de derhal ateşkes çağrısında bulunan kararlarına katıldığı belirtilen açıklamada, ülkenin iki devletli çözümü desteklediği vurgulandı.

Ermenistan'ın Birleşmiş Milletler Genel Kurulu'nun Gazze'de derhal ateşkes çağrısında bulunan kararlarına katıldığı hatırlatılan açıklamada, "Ermenistan, Orta Doğu'da barış ve istikrarın tesisi, Yahudi ve Filistin halkları arasında kalıcı uzlaşmanın sağlanmasıyla samimi olarak ilgilenmektedir. Çeşitli uluslararası platformlarda her zaman Filistin sorununun barışçıl ve kapsamlı çözümünü savunduk ve İsrail-Filistin çatışmasının çözümünde 'iki devlet' ilkesini destekledik. Filistinlilerin ve İsraillilerin meşru isteklerini gerçekleştirmelerini sağlamanın tek yolunun bu olduğuna inanıyoruz" denildi.

FİLİSTİN'İ TANIYAN ÜLKE SAYISI 149'A ÇIKTI

Öte yandan İspanya, Norveç ve İrlanda 28 Mayıs'ta, Slovenya ise 4 Haziran'da Filistin devletini resmen tanımıştı. Son olarak Ermenistan'ın da aynı kararı almasıyla Filistin'i tanıyan ülkelerin sayısı 149'a çıktı.

Kaynak: AA-İHA