Ermenistan Savunma Bakanlığı tarafından yapılan yazılı açıklamada, resmi ziyaret için Ermenistan'a gelen Yunanistan Savunma Bakanı Dendias ile Ermenistan Savunma Bakanı Papikyan arasında gerçekleşen ikili görüşmenin ardından, iki ülke arasında askeri-teknolojik alanlardaki işbirliğinin artırılması kararının alındığı belirtildi. Açıklamada, bu kararın, iki ülke savunma bakanlıkları heyetlerinin katıldığı bir toplantıda alındığı ifade edildi.

Toplantıda, mevcut savunma işbirliği süreci ele alındığı gibi, Aralık 2023'te Atina'da gerçekleşen görüşmelerin sonuçları ve yeni işbirliği olanakları da değerlendirildi.

Ayrıca açıklamada, iki ülke hükümetleri arasında imzalanan savunma alanındaki işbirliği anlaşmasının onaylanmasının ardından, askeri-teknolojik işbirliğine yeni bir ivme kazandırılması konusunda mutabakata varıldığı vurgulandı. Toplantıda, bölgesel güvenlik konularının da ele alındığı belirtildi.

Ermenistan ve Yunanistan arasındaki işbirliğinin geliştirilmesine yönelik anlaşma ise 12 Aralık 2023'te imzalanmıştı. Yunanistan Savunma Bakanı Dendias, sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda, "Yüzlerce yıllık ilişkilere, halklarımız arasında dostluk bağlarına ve tarihimizde ortak yaşanmışlıklara sahip olduğumuz bir ülkenin Savunma Bakanı'nı, bugün Atina'da misafir ettim." ifadelerini kullanmıştı.

Editör: Ali Özgür UZUN