Kara para aklama ve vergi kaçırma suçlarından tutuklanan Dilan Polat ve eşi Engin Polat'ın davasında yeni bir gelişme yaşandı. İstanbul Anadolu Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından hazırlanan iddianamede, çift hakkında 40 yıla kadar hapis cezası talep edildi.

Çiftin 40 Yıla Kadar Hapsi İstendi

Savcılık, örgüt yöneticisi konumunda bulunan Dilan ve Engin Polat hakkında hazırladığı iddianamede, çift için 40 yıla kadar hapis cezası talep etti.

Ne Olmuştu?

1 Kasım 2023'te İstanbul merkezli 6 ilde düzenlenen operasyonlarda Dilan Polat ve eşi Engin Polat'ın da aralarında bulunduğu 24 şüpheli gözaltına alınmıştı. Soruşturma kapsamında Polat çiftinin şirketlerinde yapılan aramalarda dijital materyal ve defterlere el konulmuştu. Mali Suçları Araştırma Kurulu (MASAK) tarafından hazırlanan ön inceleme raporunda, Polat ailesine ait şirketler arasında sahte fatura kesilmesi yöntemiyle 200 milyon lira para girişi olduğu belirlenmişti. Paranın, aile bireylerine ait şirketler arasında transfer edildiği ve son aşamada Engin Polat'ın sahibi olduğu Milda Gayrimenkul firmasında toplandığı tespit edilmişti.

Şirketlere Kayyum Atandı

Operasyonlar sonucunda Dilan ve Engin Polat'ın da aralarında bulunduğu 16 şüpheli tutuklanmış, 27 şirkete kayyum atanmıştı. 14 Haziran'daki aylık tutukluluk incelemesinde bazı şüpheliler adli kontrol şartıyla tahliye edilmiş, diğer 5 şüphelinin tutukluluk hali devam etmişti.

İddianame ve Talep

Cumhuriyet savcılığı tarafından hazırlanan iddianamede, şüphelilerin "suçtan kaynaklanan mal varlığı değerlerini aklama", "yasa dışı ", "suç işlemek amacıyla örgüt kurmak" ve "suç işlemek amacıyla kurulan örgüte üye olmak" suçlarından cezalandırılmaları talep edildi. Ayrıca, soruşturma kapsamına alınan 31 şirketin ve bu şirketlerin sahip olduğu taşınmaz, araç ve benzeri tüm malvarlığının müsadere edilip mülkiyetin kamuya geçirilmesi de talep edildi. Başsavcılık tarafından onaylanan iddianame, Anadolu 2. Asliye Ceza Mahkemesi'ne gönderildi.

Kaynak: istiklal.com.tr