Emekliler her yıl Ramazan ve Kurban Bayramlarında ikramiye almaktadır. Bu sene de Ramazan Bayramı ikramiyesi olarak emeklilere 3 bin TL yatırılacak. Bayrama az bir süre kala engelli vatandaşlar da bayram ikramiyesinden yararlanıp yararlanamayacaklarını öğrenmek istiyor. Peki “Engellilere bayram ikramiyesi var mı, yok mu 2024? Evde bakım maaşı alanlar bayram ikramiyesi alabilir mi?” İşte ayrıntılar…

Emekli maaşları ve bayram ikramiyeleri ne zaman yatacak? - Dünya Gazetesi

ENGELLİLERE BAYRAM İKRAMİYESİ VAR MI 2024? İKRAMİYE KİMLERE VERİLİR?

Bayram ikramiyesi, Sosyal Güvenlik Kurumu'nun belirlediği kişilere verilmektedir. Onlar da emekli aylığı, yaşlılık aylığı, vazife malullüğü aylığı, malullük aylığı, ölüm aylığı, sürekli iş göremezlik geliri ve ölüm geliri alan vatandaşlardır. Bununla birlikte SGK'dan aylık alan şehit yakınları, gaziler, muharip gaziler, güvenlik korucuları, şampiyon sporcular ve terörden zarar görmüş olan sivil vatandaşlar ile bu kişilerin hak sahipleri de bayram ikramiyesinden yararlanmaktadır. Son olarak da EYT düzenlemesiyle emekli aylığı bağlananlar da bu ödemelerden faydalanır.

Bunların dışında bayram ikramiyesinden aile destek, evde bakım maaşı alanlar faydalanamaz. Sosyal Güvenlik Kurumu'nun böyle bir açıklaması bulunmamaktadır.

BAYRAM İKRAMİYESİ NE ZAMAN YATIRILACAK 2024?

2024 yılının Ramazan Bayramı 10-12 Nisan tarihleri arasına denk geldi. Bayram ikramiyeleri büyük olasılıkla 1-9 Nisan arasında ödenmesi bekleniyor. Kesin tarihler ise Çalışma Bakanlığı tarafından duyurulacak.

Kaynak: İstiklal Gazetesi