31 Mart 2024 yerel seçimlerinde pek çok il ve ilçenin belediye başkanları değişti. Bunların içinde kadın belediye başkanları ve en genç belediye başkanları dikkat çekiyor. Vatandaşlar da Türkiye'nin en genç belediye başkanı kimin ya da kimlerin olduğunu merakla araştırıyor. İşte 2024 en genç belediye başkanları…

EN GEÇ BELEDİYE BAŞKANI KİM OLDU 2024?

Çanakkale Yenice'nin tanınmış iş insanlarından Mehmet Çelik'in kızı olan 22 yaşındaki Zeynep Çelik, mahalli idareler seçimlerine bağımsız olarak girdi. Çelik, resmi olmayan sonuçlara göre Kalkım Beldesinin Belediye Başkanı oldu. Bu neticeyle Çelik, Türkiye'nin en genç kadın belediye başkanı olma unvanını elde etti.

Türkiye'nin en genç kadın belediye başkanı kim oldu 2024? Zeynep Çelik  kimdir? - Yeni Bakış - Son Dakika Haberleri

1993 yılında doğan Eren Ali Bingöl, CHP'de Tuzla Belediye Başkan Adayı olarak gösterildi. Bingöl, kesin olmayan sonuçlara göre yarışın kazananı belli oldu. Bingöl, Türkiye'nin en genç belediye başkanları arasında yer aldı.

2024 KADIN BELEDİYE BAŞKANLARI

Afyon'da Burcu Köksal, Eskişehir'de ise Ayşe Ünlüce Eskişehir'de yarışı önde götüren isim. Bilecik'te yarışı önde bitiren isim ise Melek Mızrak Subaşı oldu. Candan Yüceer Tekirdağ'da, Filiz Gencan Akın Edirne'de oyların çoğunluğunu alarak başkan seçildi.

Aydın’da CHP'li Özlem Çerçioğlu yüzde 50'nin üzerinde oy alarak belediye başkanlığında 3'üncü dönemine adım attı.  Gaziantep'te 31 Mart Mahalli İdareler Genel Seçimleri'nde resmi olmayan sonuçlara göre, Büyükşehir Belediye Başkanlığı'na AK Parti'nin adayı Fatma Şahin tekrardan seçildi.

DEM Partili Ayşe Serra Bucak Küçük Diyarbakır Büyükşehir Başkanı olurken Siirt’te Sofya Alağaş, Batman’da Gülüstan Sönük, Ağrı'da da Hazal Aras kentleri yöneten kadın başkanlar olacak.

2024 İSTANBUL’UN KADIN BELEDİYE BAŞKANLARI

Bakırköy: Ayşegül Özdemir Ovalıoğlu, CHP

Üsküdar: Sinem Dedetaş, CHP

Maltepe: Esin Köymen, CHP

ANKARA’NIN KADIN BELEDİYE BAŞKANLARI

Akyurt: Hilal Ayık, AK Parti

İZMİR’İN KADIN BELEDİYE BAŞKANLARI

Çeşme: Lal Denizli, CHP

Foça: Saniye Fıçı, CHP

Karabağlar: Emine Helil İnay Kınay, CHP

Karaburun: İlkay Girgin Erdoğan, CHP

Karşıyaka: Behice Yıldız Ünsal, CHP

Kınık: Sema Bodur, CHP

Konak: Nilüfer Çınarlı Mutlu, CHP

Selçuk: Filiz Ceritoğlu, CHP

ADANA’NIN KADIN BELEDİYE BAŞKANLARI

Seyhan: Oya Tekin, CHP

ANTALYA’NIN KADIN BELEDİYE BAŞKANLARI

Akseki: İlkay Akca, CHP

Korkuteli: Saniye Caran, CHP

İbradı: Hatice Sekmen, AK Parti

Kaynak: İstiklal Gazetesi