Bu kapsamda, emeklilere hane bazlı ek gelir desteği sağlanacak ve hane geliri asgari ücretin altında kalan emeklilere nakdi olarak yakıt, doğal gaz, elektrik, su ve gıda yardımı yapılacak.

Yardımdan faydalanmak isteyen emeklilerin, ek gelirlerinin olmadığını ve kirada oturduklarını belgelemeleri gerekecek. Düzenleme, seçim sonrasında değerlendirilmek üzere Meclis'e gönderilecek. Bu düzenlemeyle, emekli, dul ve yetim aylığı alan hanelerin toplam gelirleri 17.002 lira seviyesine yükseltilecek.

Yardımdan faydalanacak emeklilerin, emekli aylığı dışında bir gelirlerinin olmaması ve kirada oturmaları gerekecek. Bu şartları sağlayan emeklilere, destekler ayni olarak sağlanacak. Bu adımlar için genel bütçeden sosyal yardımlara ayrılan 498 milyar liralık ödeneğin kullanılacağı belirtiliyor.

Türkiye'de 16,5 milyon emekli bulunurken, yaklaşık 3 milyon emeklinin 10 bin ila 17 bin lira arasında emekli aylığı aldığı ifade ediliyor. Bu desteklerle, aradaki gelir farkının düşürülmesi ve evi kira olan, ikinci bir geliri olmayan emeklilerin gelirinin artırılması hedefleniyor.

Editör: Ali Özgür UZUN