Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'a sunulan taslağa göre, emlak vergileri ve tapu harçları artık gayrimenkullerin emlak vergisine esas değeri (belediye rayici) değil bölgesel rayiç bedeli üzerinden tahsil edilecek.

Hükümet, vergi kaybını önlemek adına gayrimenkullerin gerçek değeri üzerinden alım-satımının yapılmasını sağlayacak bir çalışma başlattı. Cumhurbaşkanı Erdoğan'a sunulan taslak çalışma, Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, bakan yardımcıları ve Gelirler İdaresi Başkanlığı yetkililerince sunuldu.

Taslakta yer alan düzenlemeye göre, daha önce gayrimenkul veya arsanın satın alındıktan 5 yıl sonra satılması halinde gelir vergisi alınmıyordu. Ancak yeni taslakla birlikte herhangi bir yıl kapsamı olmaksızın tüm satış işlemlerinden sağlanan kazançlar gelir vergisine tabi olacak. Bu sayede şehirleşmenin yarattığı arsa ve imar rantı da vergilendirilmiş olacak.

Taslakta ikinci önemli madde ise bölgesel rayiç bedel uygulaması. Devlet, taşınmaz satışından elde edilen gelirlerin gerçek değeri üzerinden vergilendirilmesi için yeni bir sistem devreye sokacak. Bu sistemde, tapu harcı ödemeleri ve emlak vergisi ödemeleri, taşınmazların değerlerine yönelik veriler ile mülkiyet bilgilerinin tutulmasına dayanarak bölgesel olarak belirlenen rayiç bedel üzerinden yapılacak. Böylece belediyelerin rayiç bedelleri yerine devletin belirlediği rayiç bedeller baz alınmış olacak. Bu değişiklikle birlikte milyonlarca taşınmazın ödediği vergilerde ciddi bir artış bekleniyor.

Kaynak: istiklal.com.tr