Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan 2024 yılını ‘emekliler yılı’ ilan etmişti. Emeklilerin bayram ikramiyelerinin artırılmasının ardından yeni bir düzenleme üzerinde çalışıldığı gündeme geldi. Emeklilerin daha rahat yaşam koşullarına erişebilmesi adına ‘emekli kart’ uygulamasının hayata geçirilmesi bekleniyor. Düzenlemenin Ramazan Bayramı’ndan önce kamuoyuna duyurulacağı tahmin ediliyor.

Emekli

EMEKLİ KART NEDİR?

Ülkemizde milyonlarca emekliyi yakından ilgilendiren yeni bir uygulama üzerinde çalışılıyor. Emekli kartı ile emeklilere, doğal gaz, elektrik ve gıda yardımı yapılmasının yanı sıra anlaşmalı market ve iş yerlerinde indirim uygulanması bekleniyor.

EMEKLİ KARTTAN KİMLER YARARLANACAK?

Emekli vatandaşlara destek olmak adına hayata geçirilmesi planlanan emekli kart uygulaması ile, 10 bin TL ve altında emekli maaşı alan ve başka bir geliri olmayan emeklilere destek olunacak.

Emekliye Cift Maas Sansi Tarih Bel Sur4

EMEKLİ KARTIN AVANTAJLARI NELER?

Dar gelirli emeklilere verilecek olan emekli kartla vatandaşlar gıda, doğal gaz ve elektrik gibi temel ihtiyaçlarına destek almış olacak. Emekli kart, indirimlerden ve çeşitli sosyal yardımlardan faydalanmak için kullanılacak.

EMEKLİ KART NE ZAMAN ÇIKACAK?

Emeklilerin yaşam koşullarının daha iyi olması adına yapılacak olan uygulamanın net tarihi belli değil. Ancak düzenlemenin Ramazan Bayramı öncesinde kamuoyuna duyurulması bekleniyor.

Emekli2

EMEKLİ KART BAŞVURULARI NEREDEN YAPILACAK?

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı bünyesinde hayata geçirilmesi planlanan emekli kart için başvuru kanalları henüz belirlenmedi.

Editör: Turan KIŞLAKÇI