İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı ve CHP'nin İstanbul adayı Ekrem İmamoğlu, Saraçhane'de toplanan yüz binlerce kişiye hitap ediyor.

İmamoğlu'nun konuşmasından öne çıkan satır başları şöyle:

"Benim büyük ailem... Sizlerle tanışmaya, kucaklaşmaya geldim. İstanbul, 16 milyon İstanbullu kazandı. Kutlu olsun. Bu seçimin kaybedeni yok. Bizim olduğumuz yerde 'öteki' yok. İstanbul'a, bütün insanlarımıza hayırlı olsun. 

Alevi'sinden, Caferi'sine, Şafi'sine, tüm mezheplerine, bu şehrin Kürtlerine, Çerkez'ine, her etnik kökenden insanına hayırlı olsun. Hristiyan'ına, Musevi'sine, Ermeni'sine hayırlı olsun.

Bu şehirde yeni bir kültür başladı, milletin parası artık milletin oldu. Bu şehir bize Mustafa Kemal'in emanetidir. Bu başarıya hep birlikte 5 yıl önce başlayan demokrasi yolculuğuyla başladık. Bu başarıya değer katan ve bu yolculuğu birlikte tasarlayarak İstanbul'da güçlü bir başarı elde etmemize vesile olan sayın Özgür Özel'e teşekkür ediyorum. Bugün tek bir oyumuza bile zeval gelmemesini sağlayan il başkanımız Özgür Çelik'e teşekkür ediyorum. Yöneticilerimize, ilçe başkanlarına, adaylarımıza teşekkür ediyorum. İstanbul'un 10 binlerce gönüllüye teşekkür ediyorum. 

"Halk seçime giren rakiplerimize, hükumete, sayın cumhurbaşkanına hangi mesajları verdi?"
Ben şunu düşünüyorum, halk bize ne mesaj verdi? Halk seçime giren rakiplerimize, hükumete, sayın cumhurbaşkanına hangi mesajları verdi? Yuhalama yok. Bütün bunları konuşacağız. 

"Kanal yok, İstanbul var dediniz"
Bizler şunu anladık; sizler İstanbul'da tasarruf ve bereket dönemi başladı dediniz. Partizanlık bitti, liyakat, adalet var. Dayanışmacı, halkçı belediye var. Bu anlayış kazanmaya devam edecek. Her İstanbulluya eşit ve adil hizmetin ulaştığı dönem devam edecek. Milletimiz dedi ki hızını artır, yoluna devam et. Kalkınmacı belediye dönemi başlamıştır dedik. İstanbul'un bu akşam verdiği tarihi mesajı nasıl bize vermişse hükumet yetkililerine de verdi. Verdiği talimat şu; seçilen seçilene saygı gösterecek, seçilen seçilene zulüm, dayatmacılık yapamaz, vesayet kuramaz, doğru mu? Ne dediniz; kanal yok, İstanbul var. Kanal bitti, İstanbul yaşayacak.

"İstanbul bu akşam demiştir ki Sayın Cumhurbaşkanı, metro hattını imzala"
Seçilmiş yöneticileri yok saymak değil, onlarla çalışmak, istişare var demiştir. Kontrolsüz denetim gücü yok; mertçe, adilce mücadele var demiştir. Belediyeye ait kurumların yapısını değiştirerek çözümleri engelleme yok UKOME gibi. İstanbullunun her sorununda ortak çalışma, ortak amaç var demiştir. İstanbul bu akşam demiştir ki Sayın Cumhurbaşkanı, 18 aydır bir imzayı esirgediğin Sefaköy-Belikdüzü metro hattını imzala, İstanbul o hizmeti hemen alsın, engelleme, işine bak demiştir. Bu kentin sağlığını, yeşilini, denizini korumak için yapılacak tesisler için imza at, bek

letme demiştir. İstanbullu daha ne desin? Siz her mesajı verdiniz. Bakacağız, alacaklar mı almayacaklar mı? Umarım alırlar.

"Millet emir verir, bir kişi emir vermez"
Millet bugün ben barıştan, huzurdan, demokrasiden, adaletten yanayım dedi. İstanbul mesajını vermiştir. İstanbul bu işi noktalamıştır. Bundan sonrası için artık herkes ne yapması gerektiğini çok iyi biliyor. İşte böyle bir dönem olsun istiyoruz. Vatandaşımızın lehine olsun istiyoruz. Ben temenni ediyorum ama millet diyor ki ben emir veriyorum. Millet emir verir, bir kişi emir vermez. Yöneticiler milletten talimat alır.

"Yarın sabah mis gibi demokrasi, barış, huzur, kardeşlik, insanlık kokacak"
Bir kişinin vesayet dönemi bugün itibariyle bitmiştir. Cumhuriyet ve demokrasi bugün itibariyle tam yol ileri demiştir. Bugün millet kazandı. Millet kazanmaya devam edecek. Çok daha güzel bir geleceğe koşacak. Yarın mis gibi bir bahar gününe uyanıyoruz. Yarın sabah mis gibi demokrasi, barış, huzur, kardeşlik, insanlık kokacak. 

"Yarın sabah kim seçilirse seçilsin, 39'u da bu kardeşiniz için eşit"
14 ilçe belediyemiz vardı biliyorsunuz ama artık Beyoğlu, Bayrampaşa, Beykoz, Çatalca, Silivri, Çekmeköy, Eyüpsultan, Sancaktepe, Tuzla, Şile, Üsküdar bizimle. Rekabetin devam ettiği ilçelerimiz var. İl başkanımla beraber karargaha, il başkanlığına gideceğiz ve sabaha kadar devam edeceğiz. Yarın sabah kim seçilirse seçilsin, 39'u da bu kardeşiniz için eşittir. Biz seçilene saygı duyar, sandıktan çıkanı emir kabul ederiz. 

"Kolları sıvadım, sizden enerjimi aldım"
Kolları sıvadım, sizden enerjimi aldım. Bizi bu 5 yıllık yolculukta bizi kimse çekemez. O değerli sloganı birazdan atacağız ama benim çilemi çeken eşime, çocuklarıma hepinizin huzurunda teşekkür ediyorum. Anneme, babama, akrabalarıma teşekkür ediyorum. Bu hizmet döneminde çok az görüyorum. Bizim anlayışımızda siyaset eş, dost, akraba yeri değil, olmadı, olmayacak.

"Bakırköy, Üsküdar, Maltepe, üç belediye başkanımız kadın"
Bakırköy, Üsküdar, Maltepe, üç belediye başkanımız kadın. Hepinizi çok seviyor ve kucaklıyorum. Kalın sağlıcakla..."

Editör: Ali Özgür UZUN