Milyonlarca dar gelirli vatandaşların doğalgaz faturaları ile ilgili yeni bir düzenleme üzerinde çalışmalar başladı.

SOSYAL TARİFE ÜZERİNDE ÇALIŞMALAR SÜRÜYOR

CNN Türk'ün haberine göre, dar gelirli vatandaşların düşük tarifeden, yüksek gelirli vatandaşların ise yüksek tarifeden doğalgaz faturası ödemesine yönelik bir çalışma yapılıyor. Henüz kesinleşmiş bir karar olmamakla birlikte, düzenleme üzerinde yoğun bir şekilde çalışılıyor.

GELİR DURUMUNA GÖRE FATURALANDIRMA

"Sosyal Tarife" düzenlemesiyle, düşük gelirli ailelerin doğalgaz faturalarını öderken desteklenmesi amaçlanıyor. Bu uygulamanın sabit dar gelirli ve orta gelirlilerin alım gücünü artırması hedefleniyor. Düzenlemenin hayata geçebilmesi için, her hanenin gelir durumunun ölçülmesi planlanıyor.

HANE İÇİ GELİR SKALASI BELİRLENECEK

Eğer bu düzenleme devreye girerse, hane içi gelir hesaplanarak bir skala oluşturulacak ve buna göre bir tarifelendirme yapılacak. En düşük tarife belirlenirken, gelir skalası asgari ücret ve altından başlayacak. Tarifelendirme, asgari ücretin katları şeklinde düzenlenecek.

DETAYLAR NETLEŞECEK

Yeni düzenlemenin detayları önümüzdeki süreçte netleşecek ve kesinleşecek. Bu uygulamanın, dar gelirli ailelere doğalgaz faturalarını ödemede ciddi bir destek sağlaması bekleniyor.

Kaynak: istiklal.com.tr