Tescil belgesi, Düzce Valisi Selçuk Aslan, Türk Patent ve Marka Kurumu Başkanı Prof. Dr. Muhammed Zeki Durak ve Düzce İl Tarım ve Orman Müdürü Esra Uzun'un katılımıyla düzenlenen törende, Prof. Dr. Muhammed Zeki Durak tarafından Vali Selçuk Aslan'a takdim edildi.

Düzce Bıçağı, dayanıklılığını artırmak için çelik malzeme kullanılarak tasarlanmış, yüzeyi işlenmiş, sapı takılmış ve kılıfı yapılmış, tamamen el işçiliğiyle kişiye özel üretilen bir üründür. Bıçaklar, ustanın veya sahibinin tercihlerine göre kişiselleştirilebilir ve kullanım amacına uygun çelik türü seçilerek tasarlanır.

A W208979 01

Bu bıçaklarda paslanmaz çelik, karbon çeliği, takım çeliği ve Şam çeliği (Damascus) gibi çeşitli çelik türleri kullanılır. Bıçağın yüzeyi, gravür, kakma veya kabartma (rölyef) gibi süsleme teknikleriyle işlenir. Ayrıca bıçakların sap ve kılıflarında minyatür, tezhip ve ebru gibi süsleme sanatları da uygulanabilir.

Bu coğrafi işaret tescili, Düzce Bıçağı'nın ününü ve kalitesini korumak amacıyla önemli bir adım olarak değerlendiriliyor.

Kaynak: İHA