Türk dizilerinin Dünya ile aramızda kardeşlik bağı kurduğunu söyleyen oyuncu, yazar ve şair Mete Gök, "İzleyeyiciler, dizilere Türk bakış açısını keşfederek aşk, savaş ve dram gibi hikayelerimizi kendi toplumlarına aktarıyorlar." ifadelerini kullandı.

Türk yapımlarının başarısına dikkat çeken Gök şunları söyledi, "Ülkemizde yapılan Türk dizileri artık yalnızca Türkiye’de değil, aynı zamanda dünya çapında da geniş kitleler tarafından izlenmektedir.

Böylelikle ülkemizin, kültürümüzün ve tarihimizin tanıtımına global anlamda çok büyük katkı sağlanmış oluyor. Aynı zamanda her geçen gün yapım sektörümüze tecrübe, itibar ve imkan kapıları da aralanıyor.

Yakın dönemde Körfez, Güney Amerika ve Orta Asya ülkelerinde yapımlarımıza yöneliş gözle görülür şekilde artmaya devam ediyor.

İzleyeyiciler, dizilere Türk bakış açısını keşfederek aşk, savaş ve dram gibi hikayelerimizi kendi toplumlarına aktarıyorlar.

Yapımlarımızın bu yükselişinin bir çok nedeni bulunuyor;

üzerinde yoğun çalışılan projeler, sektör bazında teveccüh kazanmış nitelikli kadrolar ile bunun tanıtılmasındaki reklam stratejileri bunlardan yalnızca bir kaçıdır.

Yapımcılar yurt dışındaki fuarların hiçbirini gözden kaçırmadan öncelik sırasına koyuyor halka halka operasyonel ağlarını genişletiyorlar.

Elbette haftalık dizilerin yanısıra günlük dizler de yurtdışında büyük rağbet görmeye devam ediyor.

Ayrıca günlük diziler yeni yüzlerin olduğu kadar kamera arkası ekiplerinin tecrübe kazanmasına da vesile oluyor.

Netice olarak, Türk dizileri Dünya ile aramızda kardeşlik bağı kurmamızda büyük bir fırsattır. Türk kültürünü benimseyen kaliteli yapımların sayısının da izlenirliliğinin de çoğalmasını dileriz."

Editör: Hasan DEMİRCİ