Proje, uzayda artan kirliliğe karşı düşük maliyetli ve çevre dostu uzay teknolojileri mottosuyla hayata geçirildi. İngilizce 'ahşap' (wood) ve 'uydu' (satellite) kelimelerinden türetilen 'LignoSat' projesi, yaklaşık 4 yılda tamamlandı. Uydunun üretiminde manolya ağacından 4 ila 5.5 milimetre kalınlığında paneller kullanıldı. Uydunun ağırlığı yaklaşık 1 kilogram olup, kenarlarına güneş panelleri monte edildi. 10 santimetrekarelik küp şeklindeki LignoSat, kısmen alüminyumdan yapılmış bir çerçeveye sahip. Vida ve yapışkan malzeme kullanılmadan, yerel tekniklerle imal edilen ahşap malzemenin uzayın zorlu ortamında dayanıklılığını ispatladığı belirtildi.

Değerli Bir Adım

Ortak açıklamada, projenin uzay ve ahşap endüstrileri için son derece değerli bir adım olduğu vurgulandı. Proje, ahşap kullanım fırsatlarının ortaya çıkarılmasına yardımcı olmayı amaçlıyor. Yeni uydudan gönderilen veriler analiz edilerek ahşabın uzayda kullanım potansiyeli keşfedilecek.

LignoSat, JAXA'ya Devredilecek

Projede, Mart 2008’de Uluslararası Uzay İstasyonunu (ISS) ziyaret eden Japon astronot ve Kyoto Üniversitesi Öğretim Üyesi Doi Takao görev aldı. Doi, "Ahşabın uzayda kullanılacağını kanıtlamak istiyoruz. Gelecekte elektronik alt tabaka kısmı dahil tamamen ahşaptan yapılmış uydu üretmek istiyoruz" dedi. LignoSat, gelecek hafta Japonya Uzay Araştırma Ajansı'na (JAXA) devredilecek ve eylül ayında ABD'deki Kennedy Uzay Merkezi'nden ISS'ye doğru fırlatılacak.

Uzay Kirliliği

İletişim, televizyon, navigasyon ve hava tahmini gibi amaçlarla atmosfere fırlatılan uydu sayısı gittikçe artıyor. Kullanım süresi bitmiş uydu parçaları dünyaya düşme riski taşıyor. Dünya Ekonomik Forumu'na (WEF) dayandırılan verilere göre, dünyanın çevresindeki yaklaşık 6 bin uydunun yüzde 60’ı artık kullanılmaması sebebiyle atmosferde uzay çöpü oluşturuyor.

Kaynak: AA