Katıldığı bir programda konuşan Arsenal'in yıldızı oyuncusu Oleksandr Zinchenko, 2021'de başlayan Rusya'nın işgalinin ardından ülkesindeki insanlara yardım etmek için yaklaşık 1 milyon sterlin bağışta bulunduğunu dile getirdi. Zinchenko aynı zamanda Ukrayna'nın Avrupa için bir "kalkan" görevi gördüğüne değindi. 

Rusya-Ukrayna savaşı: Zinchenko, 'çağırılırsa ülkesi için savaşacağını'  söyledi - BBC News Türkçe

Geçtiğimiz günlerde de, Ukrayna Cumhurbaşkanı Volodimir Zelenskiy'nin askeri seferberlik yaşını 27'den 25'e indirilmesine sağlayan bir yasa tasarısını onaylamıştı. Bu yasa, ordunun ihtiyaçlarını karşılamak üzere daha fazla genç insanın askere çağrılabileceği anlamına gelmekte iken, Zelenskiy, Aralık ayında ülkenin savunmasını güçlendirmek için 500 bin askere daha ihtiyaç olduğunu belirtmişti.

Zinchenko, muhabirle konuşması esnasında, savaşa gitme fikrine sıcak baktığını ifade ederek, "Ben savaşmaya giderim" şeklinde açıklamada bulundu. 

Oleksandr Zinchenko - Oyuncu profili 23/24 | Transfermarkt

Aynı zamanda Zinchenko, arkadaşlarının cephede olduğu vurgusunu yaparak, "Kısa bir süre öncesinde aynı okulda olduğumuzu ve futbol sahasında beraber top oynadığımızı anlamak bir hayli zor. Ancak şimdi onlar ülkemizi savunmak zorunda. Dürüst olmak gerekirse bunu kabul etmek çok zor ama olan bu. Vazgeçemeyiz." açıklamalarında bulundu. Zinchenko ülkesi için yardım ve dayanışma talebinde bulunmayı da es geçmedi.

Editör: Gaye SARI