İsrail ordusu, 224 gün boyunca Gazze Şeridi'nde süren çatışmalarda 35 bin 303 can kaybının yaşandığı acı bir dönemi geride bıraktı. Ancak Refah kentine yönelik yapılan kara saldırıları dünya genelinde büyük infial uyandırdı.

Dünyanın önde gelen 13 ülkesinin dışişleri bakanları, İsrail'e karşı ortak bir uyarı niteliğinde bir mektup kaleme aldı. G7 ülkeleri olan Kanada, Almanya, Fransa, İtalya, Japonya ve İngiltere'nin yanı sıra Avustralya, Danimarka, Finlandiya, Hollanda, Yeni Zelanda, Güney Kore ve İsveç'ten oluşan bu grup, İsrail'in Refah'a yönelik geniş çaplı kara saldırılarının siviller için felaketle sonuçlanabileceği konusunda ısrarcıydı.

Mektupta, İsrail'in Hamas'a karşı kendini savunma hakkını desteklerken, aynı zamanda Filistinli sivillerin yaşadığı insani krizin hafifletilmesi çağrısı yapıldı. İsrail'in uluslararası yardım kuruluşlarına ve Birleşmiş Milletler Filistinli Mültecilere Yardım Ajansı'na (UNRWA) Gazze'ye erişim izni vermesi talep edilirken, bu çatışmalarda masum insanların yaşadığı acıların sonlandırılması gerektiği vurgulandı.

Kaynak: AA