Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ), İsrail ablukası ve saldırıları altındaki Gazze konusunda uyarıda bulundu. DSÖ Genel Direktörü Tedros Adhanom Ghebreyesus, Gazze'nin ölüm bölgesine dönüştüğünü ve büyük kısmının imha edildiğini söylemişti. Cenevre merkezli kuruluş, yeni bir uyarıda bulundu.

 1 MİLYONDAN FAZLA KİŞİ RİSK ALTINDA KALACAK

İnsanların gıda yetersizliği nedeniyle hayatlarını kaybettiği belirtilerek, Gazze'ye gıda girişine izin verilmesi gerektiği vurgulandı. Gazze'de insanlar açlıktan ölüyor ve çok daha fazla gıdanın girişine izin verilmediği takdirde 1 milyondan fazla kişi risk altında kalacak.

Öte yandan Birleşmiş Milletler (BM) Yakın Doğu'daki Filistinli Mültecilere Yardım ve Bayındırlık Ajansı Genel Komiseri Philippe Lazzarini, İsrail yetkilileri tarafından Gazze'ye girişinin reddedildiğini söyledi.

Gazze'deki insani yardım çabalarından söz eden Lazzarini, "Bugünkü ziyaretimin insani müdahaleyi koordine etmesi ve iyileştirmesi gerekiyordu." dedi.

BU AÇLIK İNSANLIĞIMIZ ÜZERİNDE BİR LEKEDİR 

Lazzarini, şu ifadeleri kullandı; Gözetimimiz altındaki bu insan yapımı açlık, kolektif insanlığımız üzerinde bir lekedir. Çok fazla zaman kaybedildi. Artık tüm kara geçişlerinin açılması gerekiyor. Açlık, siyasi iradeyle önlenebilir.

Kaynak: AA