Avrupa'nın yüksek grip salgını riskine karşı hazırlıklı olması gerektiğini belirten Van Kerkhove, gelecekte bilinmeyen tehditlerin daha önce görülmemiş şekillerde ortaya çıkabileceğini ifade etti.

Van Kerkhove, Health in Europe'a yaptığı açıklamada, grip salgınının kesin olduğunu çünkü grip virüsünün çok sayıda türe bulaştığını ve kuş gribi gibi türler arasında genetik değişikliklere izin veren fırsatlar bulunduğunu söyledi.

Grip virüsü pandemisi için bu fırsatların yüksek olduğunu belirterek, DSÖ'nün bu duruma hazırlıklı olmak için tüm bir sisteme sahip olduğunu dile getirdi. Ayrıca, yeni bir koronavirüs pandemisi veya artropod kaynaklı virüslerin (arbovirüsler) neden olabileceği bir pandemi ihtimaline de dikkat çekti.

Arbovirüslerin sivrisinek ve kene gibi enfekte böceklerin ısırmasıyla insanlara yayılan enfeksiyonlar olduğunu belirten Van Kerkhove, bu tür bir pandemiye karşı hazırlıklı olunması gerektiğini vurguladı.

Dr. Maria van Kerkhove, pandemilerin hayatımız boyunca karşılaşacağımız şeylerin bir parçası olduğunu ve bu durumun son salgın olmayacağına inandığını belirterek, gelecekteki tehditlere karşı hazırlıklı olmanın önemine dikkat çekti.

Kaynak: istiklal.com.tr