Son dönemlerde Hızlı Geçiş Sistemi (HGS) ve İSPARK kullanıcılarına yönelik sahte avukat isimleriyle SMS'ler gönderilerek yapılan dolandırıcılık vakalarında artış yaşandığı bildirildi.

Dolandırıcılık vakaları, resmi kurum sayfalarının kopyalanması ve sahte siteler aracılığıyla kredi kartı bilgilerinin ele geçirilmesiyle gerçekleştiriliyor. Uzmanlar, SMS'lerdeki linklere tıklanmaması konusunda uyarıda bulundu.

İstanbul Haberleri - Dolandırıcıların 'HGS' ve 'İSPARK' tuzağı - Son Dakika  Yerel Haberler

Gönderilen mesajlarda, "Ödenmemiş HGS Borcunuz bulunmaktadır ve icra işlemlerinin başlatılmaması için acilen ödeme yapmanız gerekmektedir" şeklinde ifadeler kullanılıyor ve sahte avukat isimleriyle gönderiliyor. SMS'te alıcılar, ödenmemiş borcu olduğu iddia edilerek linke tıklamaları ve ödeme yapmaları isteniyor. Linke tıklanmasıyla birlikte, kurumun resmi sitesinin benzeri olan sahte bir sayfa açılıyor. Sahte sayfanın fark edilmemesi durumunda, mağdur kişiler kimlik bilgileri ve kredi kartı bilgilerini girerek dolandırılıyor.

Boğaziçi Üniversitesi Yönetim Bilişim Sistemleri Bölüm Başkanı Prof. Dr. Bilgin Metin, kullanıcıların taklit linklere tıklaması durumunda karşılaşabilecekleri dolandırıcılık senaryolarını açıkladı:

"Dolandırıcılar sizi gerçek siteye benzeyen sahte bir siteye yönlendirebilirler. Ve siz o an kanarak oraya kendi kişisel bilgilerinizi girebilirsiniz. Karşınıza sahte bir avukat sayfası çıkabilir, karşınızda sahte bir vergi dairesi sayfası çıkabilir. Ve burada sizin bir kredi kartı bilgileri girerek ödeme yapmanızı isteyebilirler ve kredi kartınızdan çok yüksek oranlarda paralar çekebilirler. İkinci bir konu, bilgisayarınıza ya da telefonunuza zararlı bir yazılım yüklenebilir.

"PARA KAZANACAĞINIZI SÖYLEREK SİZİ DOLANDILARABİLİRLER"

Eğer telefonunuza zararlı bir yazılım yüklenirse ya da bazen sahte bir bankacılık uygulamasını yüklediğiniz takdirde belli bir puan kazanacağınızı, para kazanacağınızı söyleyebilirler. Telefonunuza sahte bir uygulama yükletebilirler ve bu şekilde telefon bankacılığı üzerinden tüm banka hesaplarınıza ulaşıp hesaplarınızı boşaltabilirler."

Editör: Gaye SARI