Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanı Mahinur Özdemir Göktaş, Kızılcahamam'da düzenlenen AK Parti 31. İstişare ve Değerlendirme Toplantısı'nın ardından gazetecilere açıklamalarda bulundu.

TÜİK verilerine göre doğum oranlarının düştüğünü vurgulayan Göktaş, bu durumun Türkiye'ye özgü olmadığını ve birçok ülkenin aynı sorunla karşı karşıya olduğunu söyledi. Avrupa ve Asya'da da nüfus azalmasının ciddi bir sorun olduğunu belirten Göktaş, dünyadaki örnekleri inceleyerek gerekli önlemleri almaya çalıştıklarını dile getirdi. Ayrıca, 15 Mayıs'ta kamuoyuna açıkladıkları Aile Eylem Planı'nda doğum oranlarına yönelik önemli bir bölümün bulunduğunu belirtti.

Bakan Göktaş, doğurganlık oranının en düşük olduğu 3 ilde pilot çalışma başlatılacağını da duyurdu.

Kadınların iş ve ev arasında tercih yapma zorunluluğunu ortadan kaldırmayı hedeflediklerini söyleyen Göktaş, Bakanlık olarak kadınların yanında olduklarını ve haklarını savunduklarını vurguladı. Uluslararası birçok şirkette kadınların önemli konumlarda bulunduğuna dikkat çeken Bakan, bu örnekleri incelediklerini ve ülke kalkınmasına katkı sağlayacak yeni modeller üzerinde çalıştıklarını belirtti. Esnek ve uzaktan çalışma gibi modellerle kadınların iş ve ev arasında tercih yapma zorunluluğunu azaltmayı hedeflediklerini ifade etti.

Kaynak: AA