Richard Beauvais, British Columbia'da yaşayan ve Fransız kökenli bir yerli olduğuna inanarak büyümüş bir adamdı. Ancak 2020 yılında yaptığı DNA testi sonucunda aslında Ukraynalı, Polonyalı ve Aşkenaz Yahudisi olduğunu öğrendi. Bu olayın ardından Winnipeg'de yaşayan Evelyn Stocki isimli bir kadın da benzer bir test yaptırdı ve Beauvais'in biyolojik kardeşi olduğunu keşfetti.

Stocki'nin araştırması sonucunda Beauvais ve kardeşi Eddy Ambrose'un 1955 yılında Manitoba'da aynı günde aynı hastanede doğdukları ortaya çıktı. Bu durum, ikisinin yanlış ailelere verildiği gerçeğini ortaya koydu.

Bu trajik olayın ardından, 28 Haziran 1955'te Arborg Hastanesi'nde doğan Beauvais ve Ambrose, Manitoba Başbakanı Wab Kinew'den resmi bir özür aldı. Ancak bu olay, büyük bir travma yaratırken, iki adam arasında da bir yakınlık oluştu.

Şu an 68 yaşında olan Ambrose ve Beauvais, devletten bu büyük hatanın sonuçlarından dolayı tazminat talep etmeyi umut ediyorlar. Ancak yaşadıkları travmanın geri dönüşü olmadığını ve zamanlarının kaybolduğunu dile getiriyorlar.

Editör: Ali Özgür UZUN