İçişleri Bakan Yardımcısı Münir Karaloğlu, dün akşam saat 22.15'te Diyarbakır'ın Çınar ilçesine bağlı Köksalan Mahallesi'nde başlayan anız ve örtü yangını bölgesinde incelemeler yaptı. Karaloğlu, yangında hayatını kaybeden Ubeydullah Buğdaycı (30) ve yeğeni Abdurrahman Buğdaycı (15) için düzenlenen cenaze törenine de katıldı.

Cenaze töreninin ardından gazetecilere konuşan Karaloğlu, ülkenin çeşitli bölgelerinde orman yangınları ile anız ve örtü yangınlarıyla mücadele ettiklerini vurguladı. Karaloğlu, 20 Haziran 2024'te saat 22.22'de Diyarbakır'ın Çınar ilçesi ile Mardin'in Mazıdağı ilçesine bağlı mahallelerde büyük bir zirai yangının çıktığını belirtti. Yangın sonrası Diyarbakır ve Mardin valiliklerinin koordinasyonunda jandarma, AFAD, itfaiye, orman yangın söndürme ekipleri ve Sağlık Bakanlığı'na bağlı UMKE ve 112 Acil ekiplerinin bölgeye sevk edildiğini söyledi. Toplamda 180 araç ve 1008 personel yangına müdahale etti.

Karaloğlu, Sağlık Bakanı Fahrettin Koca'nın yangında 11 vatandaşın hayatını kaybettiğini açıkladığını ve hayatını kaybedenlerden 8'inin Mardin, 3'ünün ise Diyarbakır nüfusuna kayıtlı olduğunu belirtti. Ayrıca, yangından etkilenen 78 kişinin hastanelere başvurduğunu ve 6'sının yoğun bakımda tedavi gördüğünü ifade etti.

Yangında 556 küçükbaş hayvanın telef olduğunu, 250 yaralı hayvanın Et ve Balık Kurumu'na kesime gönderildiğini, 120 hayvanın ise veteriner hekimler tarafından tedavi edildiğini açıklayan Karaloğlu, Cumhurbaşkanı ve ilgili bakanların geçmiş olsun dileklerini ilettiklerini söyledi. AFAD'ın Diyarbakır Valiliği'ne 3 milyon TL, Mardin Valiliği'ne ise 2 milyon TL acil yardım ödeneği gönderdiğini belirtti. Hasar tespit çalışmaları tamamlandıktan sonra vatandaşların zararlarının karşılanacağını da sözlerine ekledi.

Kaynak: İHA