Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı (AFAD)dan yapılan açıklamaya göre, 20 Haziran 2024 tarihinde Diyarbakır'ın Çınar ilçesi ve köyleri ile Mardin'in Mazıdağı ilçesi ve köylerinde meydana gelen yangınlar sonucu 15 vatandaşımız hayatını kaybetti. Yangınlar nedeniyle tarım alanları ve hayvanlar da büyük zarar gördü.

AFET BÖLGESİ İLAN EDİLDİ

Bu olayların ardından, Diyarbakır ve Mardin'de yaşanan zirai alan yangınları nedeniyle bölge, “Genel Hayata Etkili Afet Bölgesi” ilan edildi ve devletin tüm imkanları hızla seferber edildi. Yangından etkilenen vatandaşlarımızın acil ihtiyaçlarının karşılanması amacıyla, Diyarbakır'a 3 milyon TL, Mardin'e ise 2 milyon TL olmak üzere toplamda 5 milyon TL acil yardım ödeneği gönderildi.

BÖLGEYE 55 MİLYON LİRALIK DESTEK SAĞLANDI

Ayrıca, tarım ve hayvancılık zararlarının giderilmesi amacıyla T.C. Cumhurbaşkanlığı ve AFAD tarafından bölgeye 50 milyon TL ek ödenek aktarılmış olup, toplamda 55 milyon TL'lik yardım sağlanmış oldu.

"YARALAR BİRLİKTE SARILACAK" MESAJI

Devletin tüm imkanları ile milletimizin yanında olmaya devam ettiğini vurgulayan AFAD, yangınlarda zarar gören vatandaşların yaralarının el birliğiyle sarılacağını belirtti. AFAD, hayatını kaybeden vatandaşlarımıza Allah’tan rahmet, yakınlarına ve ailelerine başsağlığı dilerken, yangından etkilenen tüm vatandaşlara geçmiş olsun dileklerini iletti.

Kaynak: istiklal.com.tr