Diyanet İşleri Başkanlığı Hac ve Umre Hizmetleri Genel Müdürü Remzi Bircan, dünya genelinde yaklaşık 50 milyon kişinin hac için sıra beklediğini söyledi. Türkiye için Suudi Arabistan'ın tahsis ettiği hac kotasının 85 bin civarında olduğunu ifade etti. Bu kotanın yüzde 60'ı Diyanet İşleri Başkanlığı tarafından, yüzde 40'ı ise anlaşmalı şirketler aracılığıyla kullanılıyor.

HAC YAPMADAN GERİ GÖNDERİLİYOR

Türkiye'de hac için başvuru yapan kişi sayısının yaklaşık 2,5 milyon olduğunu belirten Bircan, hac organizasyonuna katılmak isteyenlerin yalnızca Diyanet veya onunla sözleşme imzalamış şirketler üzerinden hareket etmeleri gerektiğini vurguladı. Seyahat vizesi, işçi vizesi veya ticari vize ile hac yapmaya çalışan kişilerin büyük mağduriyetlerle karşılaştığını, Suudi Arabistan'ın son dönemde bu tür vizelerle gelen kişilere hac yapma izni vermediğini ve yakalananların sınır dışı edildiğini açıkladı.

Bircan, haccın yapıldığı alanların kapasitesinin sınırlı olduğunu ve kurallara uyulmaması durumunda Arafat, Mina ve Müzdelife gibi hac ibadetinin gerçekleştirildiği yerlere ulaşmanın imkânsız hale geldiğini belirtti. Bu nedenle, kurada isimleri çıkmayan vatandaşların alternatif yollarla hacca gitmeye çalışmamaları gerektiği konusunda uyardı.

Vatandaşların, resmi kanallardan hac başvurusu yapmalarını ve dolandırıcılık faaliyetlerine karşı dikkatli olmalarını isteyen Bircan, Diyanet ve anlaşmalı şirketlerin dışında herhangi bir yolun yasal olmadığını söyledi. Ayrıca, hac vizesi dışında başka vizelerle hacca gitmeye çalışan kişilerin Suudi Arabistan tarafından deport edileceğini ve Türkiye'deki adli mercilere bildirileceğini ekledi. Bu tür yanlış yollara başvuranların ciddi mağduriyetler yaşayabileceğine dikkat çeken Bircan, vatandaşları kurallara uymaya davet etti.

Kaynak: AA