On bir ayın sultanında yani Ramazan ayında oruç tutan kadınların en merak ettiği konuların başında oruçluyken oje sürüp makyaj yapmanın oruçlarını bozup bozmayacağı oluyor. Günlük hayatında ya da işe gideren makyaj yapan ya da oje süren kadınlar, Ramazan ayı içerisinde olduğumuz şu günlerde de bu alışkanlıklarına devam etmektedir. Bu durumda da akıllara “Oje sürmek orucu bozar mı? Makyaj yapmak orucu bozar mı?” sorularını getiriyor. İşte araştırılan bu soruların yanıtları…

Din, felsefe ve sağlık açılarından Oruç tutmak | SBS Turkish

OJE SÜRMEK ORUCU BOZAR MI?

Orucun temel unsuru, yeme, içme ve cinsel ilişkiden uzak durmak, nefsi bunlardan arındırmak olduğu için, oruçlu iken bunlar ve bu anlamdaki davranışlar orucu bozar. Oje sürmek bu kapsamda yer almadığı için orucu bozmaz. Ancak¸ oje tırnak üzerinde kalıcı olup ve suyu alta geçirmediği için abdeste engel olmaktadır.

RUJ SÜRMEK ORUCU BOZAR MI?

Oruçluyken ruj sürmeye dair Diyanet’in yaptığı açıklamada ruj sürmek orucu bozmaz. Fakat ağızdan alınan ve mideye ulaşan her şey orucu bozar. Ruj sürmek orucu bozmaz ancak dudağa sürülen rujun mideye ulaşması sakıncalıdır. Bu durumda oldukça dikkatli davranılması gerekir.

MAKYAJ YAPMAK ORUCU BOZAR MI?

Orucu bozan şeylerin başında bilindiği üzere yeme, içme davranışları gelmektedir. Sigara, nargile gibi keyif veren tütün kökenli dumanlı maddeler ile uyuşturucular ve tiryakilik gereği alınan bu tüm maddeler orucu bozan oruç yasaklarının kapsamına girer. Diyanet’in resmi sayfasında yer alan bilgiler ışığında; Oruç, bir şey yemek, içmek ve cinsel ilişkide bulunmaktan dolayı bozulur. Makyaj, saç boyamak ve saç bakımı bu kapsamda olmadığından orucu bozmaz.

Orucu bozan şeyler nelerdir? Hangi durumlarda oruç bozulur? Kan aldırmak, sakız çiğnemek orucu bozar mı? Orucu bozan şeyler nelerdir? Hangi durumlarda oruç bozulur? Kan aldırmak, sakız çiğnemek orucu bozar mı?

Oruçluyken ağız kokusu nasıl engellenir? Foto Galeri: Oruçluyken ağız kokusu nasıl engellenir?

Kaynak: İstiklal Gazetesi