DİSK-AR tarafından hazırlanan ve iki bölümden oluşan raporun ilk kısmı asgari ücreti, ikinci kısmı ise vergi konusunu ele alıyor. Raporda, "2021 yılı son çeyreğinde başlayan döviz krizi ve ardından hızla yükselen fiyatlar, emeğiyle geçinenlerin alım gücünde ciddi kayıplara yol açtı" ifadelerine yer verildi.

Hükümetin enflasyonun düşeceğine dair söylemlerine rağmen, raporda "Bu durum hükümetin tüm iddialarına rağmen uzun bir süre devam edecek" denildi. Ayrıca, iktidarın 2024 yılında asgari ücrete ikinci kez zam yapılmasına karşı çıktığı belirtildi. Raporda, "Hükümetin izlediği ekonomi politikası, asgari ücreti artırmak yerine çalışanları enflasyona ezdiriyor. Türkiye’de asgari ücretin kapsamı genişlerken, zamlar karşısında yetersiz kalıyor. İşçiler yüksek yaşam maliyetleri altında eziliyor" açıklamaları yer aldı.

"Asgari ücret neden artmalı?" başlıklı bölümde ise, "Hükümetin uyguladığı ‘sıkı’ para ve maliye politikasının bir sonucu olarak emek gelirleri bastırılıyor ve alım gücü düşük tutuluyor. AKP hükümeti, enflasyonla mücadelenin yolu olarak ücret ve diğer emek gelirlerini bastırmayı görüyor. Sıkı para politikası ve sıkı maliye politikası olarak bilinen bu politikaların anlamı, enflasyonun faturasını ücretlere çıkarmaktır" ifadeleri kullanıldı.

Kaynak: istiklal.com.tr