Kayseri'de 7 yaşında bir çocuğun Suriye uyruklu bir kişi tarafından cinsel tacize maruz kalmasının ardından ortalık karışmıştı. Ülke genelinde provokatif eylemler yapılmış ve bu eylemlerle ilgili gözaltılar yapılmıştı. Öte yandan Suriye tarafında da karışıklıklar yaşanmıştı.

Konuyla ilgili Dışişleri Bakanlığı, Ortadoğu ve Suriye politikalarıyla ilgili bir metin yayımladı. Yayımlanan bildiride ulusal güvenliğe dikkat çekildi.

MİLLETİMİZİN ÇIKARLARINI ESAS ALMAKTADIR

Dışişleri Bakanlığı açıklaması şöyle:

Dış politikamız, devletimizin ve milletimizin çıkarlarını esas almaktadır. Türkiye, bu anlayış tahtında, güçlü tarihi ve kültürel bağlarının bulunduğu Ortadoğu'da barış, istikrar ve refahın tesisini hedeflemektedir. Bu siyasetin oluşturulmasında uluslararası hukuk, insani değerler ve küresel adalet arayışı temel prensiplerimizdir.

ÖNLEM ALMAKTAN ÇEKİNMEYİZ

Türkiye, Suriye'deki iç kargaşa neticesinde yaşanan insani trajedi karşısında da başlangıçtan bu yana ilkeli bir tutum sergilemiştir. Dış politikasını milli menfaatleri doğrultusunda güncelleyen ülkemiz, ulusal güvenliğimize yönelik tehditlere karşı gerekli önlemleri almaktan da çekinmemektedir. Demokrasilerde yapıcı eleştirilerle dış politikaya katkı sağlamak elbette mümkündür Bununla birlikte, siyasi rant uğruna gerçeklerin çarpıtılması ve ideolojik bağnazlığa dayalı ithamlarda bulunulması bu kapsamda değerlendirilemez Ortadoğu ve Suriye politikamıza yönelik ortaya atılan iddialar, herhangi bir analitik nitelik taşımadığı gibi temel tarih bilgisinden dahi yoksundur. Türkiye, yıllardır taammüden ateş çemberine dönüştürülmüş bir coğrafyada huzur ve istikrar adası olmayı başarmıştır.

GÖZDEN KAÇIRILMAMALIDIR

Ülkemiz bölgede yaşanan savaşların dışında kaldığı gibi milletimizin huzur ve güvenliğini perçinlemiş, refahını artırmıştır. Bu süreçte savunma yeteneklerini de geliştiren ülkemiz, kendi coğrafyasında akamete uğrattığı terörle sinir ötesinde de mücadele edebilir hale gelmiştir Tüm bu gerçekleri görmezden gelerek salt siyasi rant amacıyla mesnetsiz ithamlarda bulunan kesimlerin, bölgemize nüfuz etmeye çalışan egemen güçlerin vekilleri hâline geldikleri de gözden kaçırılmamalıdır. Dış politikadaki adımlarımızı, devletimizin ve milletimizin çıkarları doğrultusunda atmaya devam edeceğiz.

G Rh F T3Eaw A A67 M L

Kaynak: istiklal.com.tr