Bakanlık, İsrail Dışişleri Bakanı Yisrael Katz'ın sosyal medya paylaşımına ilişkin yazılı bir açıklama yaptı.

Açıklamada, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın İsrail'in Filistinlilere yönelik işlediği "affedilmez suçları" cesurca kınadığı ve Türkiye'nin, İsrail'in bu katliamı sona erdirmek için sürekli çaba harcadığı ifade edildi. Türkiye'nin, İsrail'in uluslararası toplum tarafından izole edilmesi yönünde kararlı adımlar attığı ve bazı İsrailli siyasetçilerin Türkiye'yi ve Cumhurbaşkanı Erdoğan'ı asılsız iddialarla hedef almasının gerçek nedeninin bu olduğu belirtildi. Ayrıca, İsrail'in aşırıcı soykırım politikalarının artık hem Filistinlilere hem de İsraillilere yönelik bir tehdit haline geldiği vurgulandı.

Açıklamada, Türkiye'nin, İsrail'in Filistinlilere karşı uyguladığı ırkçı ve adaletsiz politikaları gündeme taşımaya devam edeceği ve Filistinlilerin kendi ülkelerinde, kendi devletlerine sahip olana kadar Türkiye'nin bu haklı davayı savunmaya devam edeceği ifade edildi.

İsrail Dışişleri Bakanı Katz'ın Cumhurbaşkanı Erdoğan'a yönelik iftira dolu sözlerini paylaşması üzerine bu açıklamanın yapıldığı belirtildi.

Kaynak: AA