Dışişleri Bakanı Hakan Fidan, Filistin-İsrail çatışmasında İsrail'in işgalci bir güç olduğunu vurgulayarak, bu çatışmanın aniden ortaya çıkmadığını, bir işgal durumunun söz konusu olduğunu ifade etti. Fidan, Avusturya Dışişleri Bakanı Alexander Schallenberg ile yaptığı görüşmenin ardından düzenlenen basın toplantısında, İsrail'in binlerce masum Filistinliyi sistematik bir şekilde yedi ay boyunca öldürmesini, milyonlarca insanı yerinden etmesini ve yaşanmaz hale getirdiği birçok yerleşim yeri yaratarak işlediği suçları sert bir dille kınadı.

Fidan, Almanya, Avusturya ve diğer Avrupa ülkelerinin tarih boyunca yaşanan trajik olayları anlamalarını takdir ettiklerini belirtirken, ancak dünkü zulmün bugünkü zulümü meşrulaştırmadığını vurguladı. Dün Yahudilerin toplama kamplarında öldürülmesinin yanlış olduğu kadar, bugün de masum Filistinli çocukların ve annelerin gece yataklarında bombalarla öldürülmesinin aynı derecede yanlış olduğunu dile getirdi.

Fidan, Avrupalı meslektaşlarına, prensiplerine bağlı kalmaları gerektiğini ve kimin yaptığına değil, ne yapıldığına odaklanmaları gerektiğini belirterek, sivillerin öldürülmesinin asıl kınanması gereken şey olduğunu söyledi. İsrail'in işgal politikalarını ve sivillere yönelik saldırılarını durdurmada uluslararası toplumun yeterince harekete geçmediğini eleştirdi.

Fidan, son olarak, 7 Ekim'deki olayları kınadıklarını ve sivillerin öldürülmesinin Türkiye'nin prensipleri doğrultusunda olduğunu belirtirken, aynı şekilde İsrail'in binlerce masum Filistinliyi sistematik bir şekilde öldürmesinin ve yerlerinden etmesinin bir insanlık suçu olduğunu, hatta soykırım girişimi olduğunu dile getirdi.

Kaynak: AA