Almanya'da DİTİB'e bağlı camilerdeki imamlar bundan böyle Türkiye'den gelmeyecek. Kademeli olarak hayata geçirilecek uygulama için Alman İçişleri Bakanlığı, Diyanet İşleri Başkanlığı ve DİTİB anlaştı. Bunun yerine Almanya'da her yıl ortalam 100 imam eğitilecek. Diyanet İşlerine bağlı imamların gelişi Almanya'da yetiştirilen imam sayısı kadar kademe kademe azaltılacak.

Federal Almanya İçişleri Bakanı Nancy Faeeser anlaşma hakkında ''Almanya'daki dini cemaatlerin uyumu ve topluma dahil olması adına önemli bir aşama. Dilimizi konuşan, ülkemizi tanıyan ve değerlerimize sahip çıkan din insanlarına ihtiyacımız var'' ifadesini kullandı.

Almanya'da yetiştirilecek imamlar 2020 yılında Kuzey Ren Westfalya Eyaleti'nin Dahlem kentinden DITIB tarafından başlatılan bir eğitim programı dahilinde eğitim görecek. Bu projeye ayrıca Aşağı Saksonya Eyaleti ve federal devlet tarafından desteklenen Osnabrück kentindeki Islam Kolleg Deutschland isimli kurum da dahil edilmek isteniyor. İçişleri Bakanı Faeser anlaşmayla Türkiye'in Alman camileri üzerindeki etkisinin azalacağını söyledi.

DITIB resmi olarak bir Alman derneği olmakla birlikte Diyanet İşleri Başkanlığı'na olan bağları ile tanınıyor. DITIB imamlarının maaşlarını Türkiye ödüyor. Yeni uygulama sonrasında bu imamların maaşlarının nasıl ödeneceği ise açıklık kazanmadı.