DGS Yükseköğretimde yeni bir kapı aralamak isteyen adayların girdiği sınavlardan biridir. DSG, Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezi Başkanlığı’nın meslek yüksekokulları ile açık öğretim ön lisans programları mezunlarının lisans öğrenimine geçişi için düzenleniyor. ÖSYM (Öğrenci Seçme ve Yerleştirme Merkezi), Dikey Geçiş Sınavı'nın (DGS) 2024 başvurularına dair beklenen açıklamayı yaptı. Peki “DGS 2024 başvurusu başladı mı? DGS başvuru nasıl yapılır? 2024 DGS ücreti ne kadar?” İşte 2024 DGS sınavına dair araştırılan soruların yanıtları…

Dikey Geçiş Sınavı başvuru tarihi ve saati ne zaman? 2024 DGS başvuru  ücreti ne kadar? - Son Dakika Eğitim Haberleri | Cumhuriyet

DGS 2024 BAŞVURUSU BAŞLADI MI?

ÖSYM (Öğrenci Seçme ve Yerleştirme Merkezi), Dikey Geçiş Sınavı'nın (DGS) 2024 başvurularının başladığını duyurdu. 2024 Dikey Geçiş Sınavı (2024-DGS) 30 Haziran 2024 tarihinde gerçekleştirilecek. Sınava başvuracak kişiler bugünden itibaren başvurularını yapabilecekler. ÖSYM’nin DGS sınavına dair yaptığı açıklama şu şekildedir; Adaylar, başvurularını 10 Mayıs 2024 tarihinde saat 14.30'dan itibaren ÖSYM Başvuru Merkezleri aracılığıyla yapabilecekleri gibi ÖSYM'nin https://ais.osym.gov.tr adresinden veya ÖSYM Aday İşlemleri Mobil Uygulaması'ndan da yapabilecektir. Sınava ilişkin ayrıntılı bilgi 2024-DGS Kılavuzu'nda yer almaktadır. Adaylar Kılavuz'a aşağıdaki bağlantıdan erişebilecektir. Sınava başvuracak adayların Kılavuz'u dikkatle incelemeleri gerekmektedir. 2024 DGS sınavına başvurular 10-20 Mayıs 2024 tarihleri arasında yapılacaktır.

DGS 2024 BAŞVURU ÜCRETİ NE KADAR?

DSG sınavına girecek kişiler öncelikle başvuru ücretini ödemeleri gerekmeketdir. DGS başvuru ücreti 590 TL olarak belirlendi.

GEÇ BAŞVURULAR NE ZAMAN?

DGS başvurularını kaçıranlar geç başvuru imkanından da yararlanabilirler. DGS geç başvuru işlemi 28 Mayıs 2024 tarihinde alınacak. Geç başvuru ücreti %50 daha fazla ödenecek.

DGS BAŞVURU ŞARTLARI NELERDİR?

Yükseköğretim programlarına dikey geçiş için başvuracak olan kişiler, meslek yüksekokulları ve açık öğretim ön lisans programlarından mezun olmaları gerekir. Başvuru yapacak olan kişilerin o yılın son sınıfında okuyor olmaları ya da staj dışındaki mezuniyet şartlarını yerine getirmiş olmaları gerekmektedir. Ancak bu kişiler DGS sınavına başvuruda bulunabilirler.

Ayrıca bu şartların yanında Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti (KKTC) meslek yüksekokullarının son sınıf öğrencileri ve mezunları ile aynı koşullarda yurt dışından mezun olup denkliği kabul edilen adaylar da DGS'ye başvuru yapabilirler. 

Kaynak: istiklal.com.tr