31 Mart yerel seçimlerine çok kısa bir süre kala siyasi partilerden istifalar ve geri çekilme haberleri peş peşe gelmeye devam ediyor. Halkların Eşitlik ve Demokrasi Partisi (DEM Parti), Kocaeli İzmit'te Fatma Kaplan Hürriyet’in CHP'den adaylığı netleşince kendi adayını geri çekme kararı aldı.

2019 yerel seçimlerinde İzmit’te aday çıkarmayarak CHP’nin adayı Fatma Kaplan Hürriyet’i destekleyen HDP, 31 Mart günü yapılacak yerel seçimlere DEM Parti çatısı altında gireceğini duyurmuştu. Parti içinde yapılan görüşmelerin ardından DEM Parti, İzmit Belediye Başkanlığına Avukat Gencer Demirkaya’yı aday göstermişti.

“KENT UZLAŞISI KAPSAMINDA YAPILAN DEĞERLENDİRMENİN SONUCU”

İzmit'te CHP'de yaşanan tartışmaların sonrasında önce adaylıktan çekilen mevcut belediye başkanı Fatma Kaplan Hürriyet daha sonra yeniden aday olduğunu açıkladı. Bunun üzerine Kocaeli Büyükşehir Belediyesi ve 8 ilçede aday gösteren DEM Parti, İzmit adayını geri çekti.

CHP'de kriz devam ediyor! İzmit adayı çekildi CHP'de kriz devam ediyor! İzmit adayı çekildi

DEM Parti Kocaeli İl Başkanı Nuri Tan şu ifadeleri kullandı;

"İzmit adayımız çekildi. Biz muhalefete kaybettirmek istemiyoruz. Muhalefete kaybettirmemek adına almış olduğumuz bir karar. İzmit adayımızın da talebi bu yöndeydi. Tamamen kent uzlaşısı kapsamında yaptığımız değerlendirmenin bir sonucu”

Nuri Tan, bu karar karşılığında belediyede DEM Parti üyelerine kadro verileceği iddialarını da yalanladı.

Editör: Turan KIŞLAKÇI