Partisinin TBMM Grup Toplantısı'nda konuşan DEM Parti Eş Genel Başkanı Tuncer Bakırhan, halkları tehdit eden ırkçı ve milliyetçi bir dalganın, dünyada ve Türkiye'de yükseldiğini ve bu dalganın oluşturduğu savaşın milyonlarca insanı yerinden ettiğini, insanları mülteci olarak başka yerlerde yaşamak zorunda bıraktığını söyledi.

Mültecilerin, her türlü kötülüğün kaynağı olarak görüldüğünü dile getiren Bakırhan, "Gökyüzü nasıl hepimizin ise yeryüzü de bütün insanlığındır. Irkçı ve milliyetçi akım, Orta Doğu ve Türkiye'yi giderek bir uçuruma sürüklüyor. Bu dalgayı arkasına almak isteyenler, ülkemize düşmanlık tohumları ekiyor. Türk'ü Kürt'e, Arap'ı Fars'a, Sünni'yi Alevi'ye düşman etmeye yeminli siyaset tüccarları bu dönemde ortaya çıktı." diye konuştu.

DEM Parti Eş Genel Başkanı Bakırhan, "Kürtler olarak bir yüzyıl daha bizi yok sayan bu anlayışa teslim olmayacağız. Biz, Türk değiliz ama Türk halkıyla da bir sorunumuz yok. Bu bölgede Farslar, Araplar, Türkler hangi haklara sahiplerse aynı eşit haklara sahip olmak istiyoruz, bunun mücadelesini veriyoruz." dedi.

Türkiye'nin en temel sorununun, Kürt sorunu olduğunu ve bu sorunun Türkiye içerisinde çözülmesi gerektiğini belirten Bakırhan, yükselen ırkçı ve milliyetçi dalgaya karşı toplumu ancak barış ve demokrasinin bir arada tutabileceğini söyledi.

Yerel seçim öncesinde Iğdır, Kars, Siirt ve Hakkari gibi illere başka yerlerden seçmen taşındığını iddia eden Bakırhan, siyasi partilerin bu konuda duyarlı olmasını isteyerek ihmali olan kamu görevlileri ve "sahte seçmenler" hakkında suç duyurusunda bulunacaklarını söyledi.

Toplantı çıkışında, HDP'nin eski Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş'ın eşi Başak Demirtaş'ın, İBB başkanı adaylığına ilişkin bir soruya cevap veren Tuncer Bakırhan, "Aday başvurularımız her yerde devam ediyor. Birkaç gün sonra MYK toplantımız var, orada bunları değerlendireceğiz." dedi.