Şanlıurfa'nın Birecik ilçesinde DEM Parti'den belediye başkanlığı kazanan Mehmet Begit ve meclis üyeleri Mahmut Dirier, Sakıp Yaşar, Reşit Çelikhan ve Ahmet Arar, partilerinden istifa ettiklerini duyurdu.

Dem Partide Istifa Depremi Belediye Baskani Ve 4 Meclis Uyesi Partiden Ayrildi 17144038762434 1

Başkan Begit, bağımsız olarak belediye başkanlığı görevine devam edeceğini belirtti. Türk bayrağına, Atatürk ve Cumhurbaşkanı posterlerine yönelik müdahalelere karşı çıkarak ve dışarıdan gelen yönetim baskılarına tepki göstererek şu açıklamayı yaptı:

"31 Mart 2024'te gerçekleşen belediye başkanlığı seçimlerinde bize verilen destek için teşekkür ederim. Bu seçim, tarihinde en farklı oy ile alınmış başkanlık seçimidir. Halkımızın bize olan güveni ve inancı büyük. Biz de bu inançla görevimize başladık. Ancak seçim sonrası bayrağımıza, Atatürk ve Cumhurbaşkanı posterlerine yapılmak istenen müdahaleleri kabul edemeyiz. Ayrıca, dışarıdan gelen yönetim baskılarına boyun eğmeyeceğiz. Ben ilçemiz Birecik'i Birecik halkıyla birlikte yönetmeye talibim. Bu sebeplerle 4 meclis üyesi arkadaşımla birlikte DEM Parti'den istifa ediyorum. Birecik Belediye Başkanlığı görevine bağımsız olarak devam edeceğiz. Halkımızın emrindeyiz."

Birecik ilçesinde DEM Parti'den istifa eden Belediye Başkanı Mehmet Begit ve 4 meclis üyesinin kararı, Türkiye'deki siyasi arenada önemli bir gelişme olarak değerlendiriliyor. Başkan Begit'in bağımsız olarak devam etme kararı, ilçedeki siyasi dinamikleri etkileyecek gibi görünüyor.

Kaynak: HABER MERKEZİ