İsrail ordusunun Gazze Şeridi'ndeki Han Yunus kentinde bulunan Nasır Hastanesi kompleksine düzenlediği baskın sırasında, orada bulunan yaklaşık 2 bin Filistinlinin akıbeti belirsiz. Gazze'deki hükümetin Medya Ofisi'nden yapılan açıklamada, Nasır Hastanesi'ndeki sivil savunma ekiplerinin toplu mezarlardan ceset çıkarma çalışmalarının dördüncü gününde olduğu belirtildi.

Açıklamaya göre, bugün toplu mezardan çıkarılan 73 ceset ile birlikte, cuma gününden bu yana toplamda 283 Filistinlinin cesedi bulundu. Toplu mezardan çıkarılan 42 kişinin kimlik tespiti yapılabildi, ancak diğerlerinin kimlikleri henüz tespit edilemedi.

İsrail ordusunun öldürdüğü Filistinlilerin cesetlerini kumların altında derin bir şekilde gömdüğü ve üstlerine çöp yığdığına dikkat çeken Medya Ofisi, Nasır Hastanesi kompleksinde yaklaşık 2 bin kişinin akıbetinin belirsiz olduğunu belirtti. Öldürüldükleri ya da İsrail askerleri tarafından alıkonularak götürüldüklerine ilişkin herhangi bir bilgi bulunmadığı ifade edildi.

Toplu mezardan çıkarılan cesetler arasında kadınlar ve yaşlıların da yer aldığı, bazı cesetlerin ellerinin kelepçeli ve üzerlerinde elbise olmadan öldürüldüğü belirtildi. Bu vahşet karşısında uluslararası toplumun tepkisi ve Gazze'deki insan hakları ihlalleri konusunda geniş çaplı bir soruşturma çağrıları artıyor.

BM'DEN SORUŞTURMA TALEBİ

Birleşmiş Milletler (BM) Sözcüsü Stephane Dujarric Şifa Hastanesi'nin ardından Nasır Hastanesi'nde de toplu mezarlar bulunduğuna ilişkin haberlerin sorulması üzerine "Haberler çok endişe verici" dedi.

Mezarların bulunduğu alanların kapsamlı ve bağımsız şekilde soruşturulması gerektiğinin altını çizen Dujarric, aynı zamanda bunun ateşkese neden ihtiyaç olduğunu da açık şekilde gösterdiğini söyledi.

Dujarric, insani yardım çalışanlarına daha fazla erişim sağlanması, hastanelerin korunması ve esirlerin serbest bırakılması gerektiğine tekrar dikkati çekti.

Kaynak: AA