Türkiye, Batılı sömürgecilerin kullanışlı aparatı olan PKK terör örgütüne yönelik her operasyon yaptığı sırada anında DAEŞ terör örgütü eylem yapıyor. Amerikan İstihbarat Servisi CIA tarafından kurulduğu bilinen DAEŞ, bugün Suriye’nin kuzeyinde Esad’a bağlı birliklere saldırdı 17 asker ölürken 13’de ağır yaralandı.

uriye İnsan Hakları Gözlemevi’ne (SOHR) göre DAİŞ çeteleri Humus bölgesinde Şam hükümeti ve bağlı güçlere ait üç askeri tesise saldırı düzenledi. 

Saldırılarda en az 17 Şam askerinin öldüğü bildirildi. Şam hükümeti açıklama yapmadı. 

DAİŞ çetelerinin Suriye'deki son büyük saldırısı 19 Nisan'a dayanıyor. Humus vilayeti başta olmak üzere hükümetin kontrolündeki iki bölgeye düzenlenen iki saldırıda 28 Şam askeri ve hükümet yanlısı milis üyesi ölmüştü. SOHR’a göre ölenlerin çoğu Filistinli savaşçılardan oluşan "Kudüs Tugayı" adı verilen bir grubun üyeleriydi.

Gözlemevi'ne göre, yılın başından bu yana DAİŞ’in özellikle Dêrazor, Humus ve Reqa bölgelerindeki saldırıları, pusuları ve üstlendiği patlamalarda ena z 299 Şam askeri ve bağlı güçlerin mensupları öldü. (İstiklal gazetesi)

Kaynak: haber merkezi